Yenilenebilir enerjide mevzuat: Mevzuat sorunlarına yönelik bir araştırma
Legislation at renewable energy: A reserach intended for the problems of legislation
  1. Tez No: 383713
  2. Yazar: BİLGEN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD DERİNKUYU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Enerji üretimin ana kaynağıdır. Enerjinin kullanımı, temini, çeşitliliği ve güvenirliliği ülkelerin ekonomik kapasitelerinin göstergesidir. Yerli enerji üretimi yüksek sermaye gerektiren yatırımlar olsa da uzun vadede sağlıklı işleyen bir piyasa için güvencedir. Üretimin sürekliliği ekonomik kalkınmayı sağlarken piyasada rekabet gücünü arttıracaktır. Gelişmiş sanayiye sahip ülkeler dünya ekonomisinde edinmiş oldukları yerin kalıcılığını ve küresel piyasadaki rekabet niteliklerini kaybetmemek için enerji üretimi ve teminini güvence altına almayı amaçlamışlardır. Türkiye, güneş, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, biyokütle, gibi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından şanslı ve elektrik enerjisi üretimi açısından potansiyeli yüksek bir ülkedir. Ancak bu potansiyelin tam anlamıyla faaliyete geçmesi için finansman imkanlarının geliştirilmesi, yatırım dönemi izin ve diğer idari süreçlerin kolaylaştırılması, mevzuatın güncellenmesi, teşviklerin geliştirilmesi ve yatırımcı farkındalığının arttırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Enerji mevzuatında kanun ve ikincil mevzuat değişiklikleri, sektör gelişimini sağlamak, uygulamadan kaynaklı sorunları çözmek amacıyla devam etmektedir. Değişikliklerin ve yeni düzenlemelerin, yatırımlar üzerinde olumlu yansımaları ile birlikte ihtiyaçları ve beklentileri karşılama sorunu oluşturduğu görülmektedir. Sektörün güncel ve geleceğe dönük hedefleri belirlenerek bu doğrultuda uygulanabilir hükümlere yer verilmesi, Kamu menfaatleri kapsamında politikalar geliştirilmesi, yatırım süreci ve devamında yeterli desteğin sağlanması durumunda, özel sektör yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelecektir. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde kullanılması kapsamında uygulanan enerji mevzuatı, vergi mevzuatı ve teşvik mekanizması incelenerek, enerji politikalarının yatırımlara etkisi değerlendirildi. Yenilenebilir enerji yatırımlarını etkileyen mevzuat sorunlarına değinilerek, çözüm önerileri üretilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Energy is the main source of the production. The use, procurement, variation and reliability of energy is the indicator of the economic capacity of the countries. However local energy production requires too much capital, it is guaranty for a market performing well over the long term. Turkey is a lucky country in renewable energy like solar, wind, hydoelectric and biomass, also has a great potential in the production of electrical energy. However in order to go into operation there are some necessities like improving the financial facilitations, simplifying the vacations and other procedures at investment term, updating legistlation, refining incentives and redoubling the awereness of the investor. Modificatios are proceeding in legislations and subordinate principles in order to supply the improvement of the sector and solve the problems grounded on applications. The private sector is going to target energy investments in cases of featuring practicable determinations that consider the current and future plans of the sector, improving policies within the context of public welfare and providing local support for investment process. At this study applicable energy legislation, taxation legislation and incentive works were come up for review within the context of the usage of renewable energy sources for production of electricity and the effects of the energy policies were evaluated. Some propositions for the solution were made by mentioning the legislation problems that influence the renewable energy investments.