İlkokul öğrencilerinin okuduğunu anlama başarısı ile okuma motivasyonları ve dijital bağımlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between elementary school students' reading comprehension achievement, their reading motivation and digital addiction
  1. Tez No: 936325
  2. Yazar: NİLÜFER GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY AŞKIN TEKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğrencilerin okuduğunu anlama başarısı, okuma motivasyonu ve dijital bağımlılık düzeylerinin belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişki incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu Antalya ilinin Muratpaşa ilçesinde yer alan üç ilkokuldaki üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Okuduğunu Anlamaya Yönelik Başarı Testi”,“Metinlere Yönelik Okuma Motivasyonu Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma başarılarının orta düzeyde, okuma motivasyonlarının ölçek orta puanının üzerinde ve dijital bağımlılıklarının ölçek orta puanının altında olduğu tespit edilmiştir. İlkokul öğrencilerinin okuduğunu anlama başarıları ile okuma motivasyonları arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişki tespit edilirken, okuduğunu anlama başarıları ile dijital bağımlılıkları arasında düşük düzeyde negatif yönlü bir ilişki olduğu ve okuma motivasyonları ve dijital bağımlılıkları arasında ise orta düzeyde negatif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. İlkokul öğrencilerinin okuma motivasyonu ve dijital bağımlılık düzeylerinin okuduğunu anlama başarısının %9'unu yordadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarılarının arttırılması amacıyla sınıf içinde ve sınıf dışında öğrencilerin etkin katılım sağlayabilecekleri okuduğunu anlama etkinlikleri yapılması, öğrencilerin okuma motivasyonlarının arttırılmasına dikkat edilmesi ve öğrencilerin ekran başında geçirdikleri süreleri azaltmalarının sağlanması yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the reading comprehension achievement, reading motivation and digital addiction levels of primary school students and to examine the relationship between these variables. The study group of the research, in which the correlational survey model was used, consisted of third and fourth grade students in three primary schools in Muratpaşa district of Antalya province. The data of the study were collected with 'Achievement Test for Reading Comprehension', 'Reading Motivation Scale for Texts' and 'Digital Addiction Scale for Children'. As a result of the research, it was determined that the reading achievement of third and fourth grade primary school students was at a medium level, their reading motivation was above the medium score of the scale and their digital addiction was below the medium score of the scale. It was determined that there was a low level positive relationship between reading comprehension achievement and reading motivation of primary school students, a low level negative relationship between reading comprehension achievement and digital addiction, and a moderate level negative relationship between reading motivation and digital addiction. It was determined that reading motivation and digital addiction levels of primary school students predicted 9% of reading comprehension achievement. In line with the results of the research, in order to increase the reading comprehension achievement of primary school third and fourth grade students, suggestions were made to carry out reading comprehension activities in and out of the classroom in which students can participate effectively, to pay attention to increasing students' reading motivation and to reduce the time students spend in front of the screen.