Yapay zeka destekli mimari tasarım sürecinde yaratıcılık ve verimlilik üzerine bir araştırma
A research on creativity and efficiency in the artificial intelligence-assisted architectural design process
  1. Tez No: 936337
  2. Yazar: NURULLAH PİLTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFERAH ÇORAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
*Yapay Zeka Destekli Mimari Tasarım Sürecinde Yaratıcılık ve Verimlilik Üzerine Bir Araştırma* başlıklı bu çalışma, yapay zekanın mimari tasarım süreçlerinde yaratıcılık ve verimliliğe olan etkilerini incelemektedir. Araştırma, yapay zekanın mimarlık alanındaki entegrasyonunun sunduğu fırsatlar ve zorlukları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem olarak literatür taraması kullanılmış, mevcut akademik çalışmalar üzerinden yapay zeka destekli ve geleneksel tasarım yöntemleri karşılaştırılmıştır. Analizde, yapay zekanın veri analitiği, optimizasyon ve yaratıcı süreçlerdeki rolü ele alınmış; özellikle bulut tabanlı render ve SUAPP AIR gibi araçların verimliliği artırma potansiyeli vurgulanmıştır. Bulgular, yapay zekanın büyük projelerde zaman ve maliyet tasarrufu sağlama potansiyelini ortaya koyarken, insan yaratıcılığını destekleyici rolüyle de mimari tasarım süreçlerinde katkılar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
*A Research on Creativity and Efficiency in the Artificial Intelligence-Assisted Architectural Design Process* examines the impacts of artificial intelligence on creativity and efficiency in architectural design processes. The study aims to assess the opportunities and challenges presented by the integration of AI into the field of architecture. Using a literature review as the primary method, existing academic studies were analyzed to compare AI-supported and traditional design methods. The analysis addresses AI's roles in data analytics, optimization, and creative processes, with a particular emphasis on the efficiency-enhancing potential of cloud-based rendering tools and platforms like SUAPP AIR. Findings reveal that while AI holds significant potential for time and cost savings in large-scale projects, it also contributes positively to architectural design by supporting human creativity.