Müfettiş atama problemi için iki aşamalı bir çözüm önerisi
A two-stage solution approach to the inspector assignment problem
  1. Tez No: 936339
  2. Yazar: GÖZDE ÖDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DİDEM BATUR SİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz dünyasında nüfus arttıkça çalışma ortamlarında çalışan sayısı da giderek artmaktadır. Bir şirkette, herhangi bir departmanda aynı işi yapan çok sayıda kişi veya bir hastanede aynı işi yapan yüzlerce hemşire bulunabilmektedir. Benzer şekilde, kamu sektöründe, güvenlik, eğitim, sağlık, denetim gibi alanlarda da aynı işi yapan binlerce çalışan istihdam edilmektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, çalışanlar birbirlerinin iş koşullarından, yaşam şartlarından, önlerine çıkan çeşitli fırsatlardan dahi haberdar olmakta; ve aynı niteliklere sahiplerse aynı yaşam şartlarına ulaşıp aynı fırsatlardan yararlanmak ve aynı iş yüklerini benzer şartlarda tamamlamak istemektedir. Ancak gerçek hayatta, tüm çalışanlara eşit iş yükü dağıtabilmek her zaman mümkün olamamaktadır. Eşit iş yükü dağıtımı olmadığı durumlarda ise çalışanlar psikolojik olarak fazlasıyla etkilenmekte bu da iş ortamında düzen bozulmasının yanı sıra, verimin büyük oranda düşmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin sosyal güvenlik sisteminin ve sağlık ödeme sisteminin denetlenmesini sağlayan bir kamu kurumunda çalışan müfettişlerin çeşitli illerdeki görevlere atanması problemi ele alınmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle farklı görevler için zorluk dereceleri, çok ölçütlü karar verme yöntemi ile belirlenmiş ve sonrasında belirlenen ağırlıklara göre, farklı görevlerin çok sayıda müfettişe eşit dağıtılması için, matematiksel modelleme ile problem çözülmüştür. Önerilen yöntem ile görev dağılımının adaletli bir şekilde yapılması, keyfi uygulamaların ortadan kalkması, işyerinde iş barışı ve huzurun sağlanması beklenmektedir..
Özet (Çeviri)
In today's world, as the population increases, the number of employees in workplaces is also growing. In a company, there can be many people in any department performing the same job, or there may be hundreds of nurses in a hospital doing the same work. Similarly, in the public sector, thousands of employees are employed in areas such as security, education, health, and inspection, all performing similar jobs. With advancements in technology, employees are becoming aware of each other's working conditions, living standards, and various opportunities that arise; if they have similar qualifications, they want to achieve the same living conditions, benefit from the same opportunities, and complete the same workloads under similar circumstances. However, in real life, it is not always possible to distribute workloads equally among all employees. In cases where equal workload distribution is lacking, employees are significantly affected psychologically, which not only disrupts the workplace environment but also leads to a considerable decrease in productivity. This study addresses the problem of assigning inspectors, who work in a public institution overseeing Turkey's social security system and health payment system, to various tasks across different provinces. The study first determines the difficulty levels of different tasks using a multi-criteria decision-making method, and then, based on the established weights, solves the problem of equally distributing these tasks among numerous inspectors through mathematical modeling. The proposed method is expected to ensure a fair distribution of tasks, eliminate arbitrary practices, and promote workplace peace and harmony.