Investigating teachers' usage of video in language classrooms
Öğretmenlerin dil sınıflarında video kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 936341
  2. Yazar: CEREN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SHAARON AINSWORTH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin dil derslerinde video kullanımım incelemektir. Bu çalışma için nitel çoklu vaka çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Katılımcılar, Birleşik Krallık'ta Nottingham'da bir dil okulunda çalışan üç öğretmendir. Öğretmenler tarafından beş farklı video kullanılmıştır. Bu çalışmanın verileri, katılımcı olmayan gözlemler ve öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Sonuçların analizi, öğretmenlerin videoları derslerinde genel olarak farklı nedenlerle kullandıklarım göstermiştir. Bu nedenler; çeşitlilik katmak, dilbilgisi ve kelime öğretmek, farklı kültürleri göstermek, özgünlük, görsel-işitsel öğrenenlere yardımcı olmak, günümüz öğrencilerinin video odaklı olması ve motivasyondur. En yaygın kullanılan videolar, ders kitaplarının videolarıdır. Videolarla ilgili ön izleme, izleme ve son izleme etkinlikleri öğretmenler için çok önemliydi ve her üç öğretmen de derslerinde bu tür etkinlikleri kullandı. Öğretmenlerin altyazı kullanımına ilişkin tercihleri farklı olmuştur. Üç öğetmenden biri videoyu altyazısız kullanmayı tercih ederken, diğer iki öğreünen videoları hem altyazılı hem de altyazısız kullanmayı tercih etmiştir. Uygun bir video bulmak, öğetmenler tarafından en sık karşılaşılan zorluk olmuştur. Videoların zaman alıcı özelliği ve teknolojik sorunlar, öğretmenlerin karşılaştığı diğer zorluklardı. Her üç öğretmen de videoları tekrar tekrar izlemiştir. Ancak sadece bir öğretmen videoları duraklatmadan kullanmayı tercih etmiştir. Öğrencilerin videolar sayesinde derse motive oldukları da görülmüştür. Bu çalışma, video kullanımının dil eğitimini etkili bir şekilde destekleyebileceğini göstermektedir. Bu durumu en üst düzeye çıkarmak için öğretmenler uygun videolar seçmeli, videolarla ilgili farklı etkinlikler kullanmalı ve videoları kullanırken kendi rollerini göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate teachers' usage of videos in language lessons. A qualitative multiple case-study approach was used for this study. The participants were three teachers who work in a language school in Nottingham in the UK. Five different videos were used by teachers. The data for this study was obtained through non-participant observations and semi-structured interviews with the teachers. The analysis of the results showed that the teachers used videos in their lessons in general for different reasons. These reasons were adding variety, teaching grammer and vocabulary, showing different cultures, authenticy, helping audio-visual learners, today's learners are video focused and motivation. The most common videos used were course books' videos. Pre-view, viewing and post-viewing activities related to the videos were very important for the teachers and all three teachers used these kind of activities in their lessons. The teachers' choices related to usage of subtitle were different. While one of the three teachers preferred to use the video without subtitle, other two teachers preferred to use the videos both with subtitle and without subtitle. Finding a proper video was the most common challange encountered by the teachers. Time consuming feature of the videos and technological problems were another challanges faced by the teachers. All three teachers watched the videos again and again. However, only one teacher preferred to use videos without pausing. It also seemed that students were motivated to the lessons thanks to the videos. This study suggests that use of the videos can effectively promote language education. To maximise this situation, the teachers should choose proper videos, use different activities related to videos and consider their roles while using videos.