Kentsel dönüşümde mali problemler ve sürecin hızlandırılması
Financial problems in urban transformation and acceleration of the process
- Tez No: 936349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yaşadığımız depremler ve yaşadığımız doğal afetler neticesinde kentsel dönüşümün gerçekleşmesini engelleyen problemlerin başında mali problemler, imar sorunları ve süreçlerin yavaş ilerlemesi dikkatleri çekmektedir. Kentsel dönüşüm ihtiyacı ve süreçlerinin eksikliği tespit edilmiş ve bu süreçlerle alakalı eksikler belirlenmeye çalışılmıştır. Sorunların başında mali problemler süreçlerin yavaş olduğu anlaşılmıştır. Mali problemlerin muhatabı olan hak sahipleri ile görüşülmüş çözüm önerileri sunulmuştur. Mevcut yönetmelikler ve mali destekler anlatılmış ilave olarak süreçlerin nasıl hızlanacağı konusu tartışılmıştır. Neticesinde çıkan bulgular ve sonuçlar olarak; süreçlerin tek yetkili idare veya başkanlık tarafından yönetilmesinin daha hızlı olacağı konusunda fikir birliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of recent earthquakes and natural disasters, the prevention of closure, financial problems, zoning problems and slow growth are the main problems that attract attention. Deficiencies in urban transformation volumes and dimensions have been identified, and deficiencies related to these components continue to be identified. It has become clear that the financial problems at the beginning of the troubles are slow. The beneficiaries, who are the ones dealing with the financial problems, were discussed and solution suggestions were presented. Existing equipment and finances were explained, and in addition, the issue of how to accelerate the numbers was examined. As a result of the findings and conclusions; It was agreed that it would be faster if the catalogs were maintained by a single authorized administration or presidency.