Farklı kumaş tipleriyle beton elamanların güçlendirilmesi
Reinforcement of concrete elements with different fabric types
- Tez No: 936348
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN UYGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında, ilerleyen teknoloji ile beraber gelişimini sürdüren farklı özellikteki polimer kumaşların, farklı beton sınıflarındaki numuneler ile farklı sarım teknikleriyle güçlendirilmesi üzerine basınç ve yük altındaki şekil değiştirme davranışlarını araştırmıştır. Bu amaçla iki farklı beton sınıfında (C16 ve C25), 100 x 200 mm ebatlarında 38 adet silindir numune üretilmiştir. Üretilen numuneler Karbon (CFRP), Cam (GFRP) ve Bazalt (BFRP) olmak üzere üç farklı kumaş tipi ile güçlendirilmiştir. Numuneler iki farklı sarım tekniği (tam ve sarmal) ve epoksi yardımı ile güçlendirilmiştir. Ülkemizdeki mevcut yapı stoğu göz önünde bulundurularak C16 ve C25 beton sınıfları tercih edilmiştir. Numuneler üretilirken beton Afyonkarahisar ÇİMSA beton santralinden tedarik edilmiş olup kumaşlar gerekli bindirme boyu ile kaplanmıştır. Güçlendirilen numuneler basınç ve yük altında düşey şekil değiştirme deneylerine tabi tutulmuş ve deney sonuçları kumaş özelliklerine, sargı tiplerine ve beton sınıflarına göre kıyaslanmış, tez içerisinde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates the deformation behaviors of polymer fabrics with different properties, which continue to develop with the advancing technology, under pressure and load with different winding techniques on samples from different concrete classes. For this purpose, 38 cylindrical samples with dimensions of 100 x 200 mm were produced in two different concrete classes (C16 and C25). The produced samples were reinforced with three different fabric types, namely Carbon (CFRP), Glass (GFRP) and Basalt (BFRP). The samples were reinforced with two different winding techniques (full and spiral) and epoxy. Considering the existing building stock used, C16 and C25 concrete classes were preferred. The concrete produced for the samples was supplied from Afyonkarahisar ÇİMSA concrete plant and the fabrics were coated with the required overlap length. The reinforced samples were subjected to vertical deformation tests under pressure and load and the test results were shared in the thesis with comparisons according to fabric properties, features and concrete classes.