Investigation of genetic and environmental factors affecting the therapeutic response in multiple sclerosis patients who are administered drugs containing glatiramer acetate
Glatiramer asetat içerikli ilaç uygulanan multipl skleroz hastalarinda terapötik cevap oluşumuna etki eden genetik ve çevresel faktörlerin araştirilmasi
- Tez No: 936369
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KIRAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Multipl skleroz (MS), en yaygın otoimmün hastalıklar arasında yer almakta olup merkezi sinir sistemini (CNS) etkileyen inflamasyon ve dejenerasyon ile karakterizedir. Glatiramer asetat (GA), ataklarla seyreden MS'in tedavisinde kullanılan immünomodülatör bir ilaçtır. Ancak, önemli sayıda hasta bu ilaca uygun bir yanıt göstermez. Bu durum GA direnci olarak bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, HLA-DRA, HLA-DQA1 ve IL-6 genlerindeki nükleotid varyasyonları ile GA direnci arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, çevresel faktörlerin MS ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu çalışmaya toplam 139 MS hastası dahil edilmiştir. Hastalar yanıt vermeyenler (n=58) ve yanıt verenler (n=81) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Periferik kandan DNA izole edildikten sonra, HLA-DRA geninde rs3135388 ve rs3135391, HLA-DQA1 geninde rs9272346, IL-6 geninde ise rs1800795 ve rs1900796 varyasyonları Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda, yanıt veren gruptaki kadın hasta sayısının erkeklere kıyasla yaklaşık 3 kat, yanıt vermeyen gruptaki kadın hasta sayısının ise yaklaşık 4 kat fazla olduğu bulunmuştur. Gruplar arasında nükleotid varyasyonları ve alel dağılımları karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Benzer şekilde, risk faktörleri ile nükleotid varyasyonları arasında da anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Ancak, yanıt vermeyen grupta genişletilmiş özürlülük durumu ölçeği (EDSS) ve lezyon yükünün anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, ilerleyen çalışmalarda hasta sayısının artırılmasıyla daha anlamlı sonuçlar elde edilebilir. GA kullanan MS hastalarının farmakogenetik özelliklerinin (ilaç-gen ilişkisi) aydınlatılması, kişiselleştirilmiş tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is among the most common autoimmune disorders and is characterized by inflammation and degeneration affecting the central nervous system (CNS). Glatiramer acetate (GA) is an immunomodulatory drug utilized for treating relapsing-remitting MS (RRMS). However, a considerable number of patients do not exhibit an appropriate response to this drug. This condition is known as GA resistance. This study aimed to investigate the relationship between nucleotide variations in the HLA-DRA, HLA-DQA1 and IL-6 genes and GA resistance. Additionally, the relationship of environmental factors with MS was investigated. One hundred thirty-nine MS patients were enrolled in this study. Patients were divided into two groups: non-responders (n=58) and responders (n=81). After DNA was isolated from peripheral blood, the rs3135388 and rs3135391 variations in HLA-DRA, the rs9272346 variation in HLA-DQA1, and the rs1800795 and rs1900796 variations in IL-6 were analyzed by Real Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR). At the end of the study, it was found that the number of females was approximately 3 times greater in responders and 4 times greater in non-responders than in males. When nucleotide variations and allele distributions were compared between the groups, no significant relationships were found. Similarly, no significant relationship was found between risk factors and nucleotide variations. However, in non-responders, the expanded disability status scale (EDSS) and lesion load (LL) were found to be significantly high. In conclusion, by increasing the number of patients, more meaningful results can be achieved in future studies. Elucidating the pharmacogenetic characteristics (the drug–gene relationship) of MS patients using GA could lead to the development of personalized treatment strategies.