Fiziksel engeli olan bireylerin koşullu beden inşalarına sosyolojik bir bakış
A sociological perspective on the conditional body construction of individuals with physical disabilities
- Tez No: 936370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKAY DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma fiziksel engeli olan bireylerin toplumsal normlardan etkilenmeleri, damgalanmaları ve dışlanmaları gibi deneyimlerini fenomenolojik bir çerçeve ile incelemektedir. Yapılan çalışmada fiziksel engeli olan bireylerin kendilerini engel durumları nedeni ile toplumdan dışlanmış gibi hissedip hissetmedikleri, kişisel beden algılarının ne durumda olduğu konusu araştırılmıştır. Bu tezin amacı fiziksel engeli olan bireylerin kişisel deneyimlerinden hareketle benlik inşalarını sosyolojik bir perspektif ile incelemektir. Yapılan çalışma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik bir yöntem ile ele alınmış olup saha çalışmasında 25 fiziksel engelli katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler yarı yapılandırılmış görüşme formundaki sorular dahilinde mülakat şeklinde olup bireylerin deneyimlerine birebir yer verilmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında fiziksel engelli bireylerin kendilerini toplumda dışlanmış ve ötekileştirilmiş hissettikleri, sosyalleşmek için rehabilitasyon merkezlerini tercih ettikleri ve yapabileceklerinin farkında olarak kendi kimliklerini koruduklarını ve toplum içinde yaşamlarını sürdürdüklerini belirlenmiştir. Fiziksel engelli bireyleri kendi benden inşaları oluşumunda en fazla eğitim aldıkları rehabilitasyon merkezlerindeki görevlilerden destek aldıkları daha sonra ise aile ve arkadaşlarından gerekli destekleri de aldıklarını belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the experiences of physically disabled individuals being affected by social norms, stigmatization and exclusion through a phenomenological framework. The research investigated whether physically disabled individuals feel excluded from society due to their disabilities and what their personal body perceptions are like. The aim of this thesis is to examine the self-construction of physically disabled individuals from a sociological perspective, based on their personal experiences. The research was conducted with the phenomenological method, one of the qualitative research methods, and the field study was carried out with 25 physically disabled participants. The interviews were in the form of interviews with questions in the semi-structured interview form, and the experiences of the individuals were included verbatim. In this thesis study, it has been determined that physically disabled individuals feel excluded and ostracized in society, prefer rehabilitation centers to socialize, protect their identities and continue their lives in society with the awareness of what they can do. It was determined that physically disabled individuals received support from the staff in the rehabilitation centers, where they received the most training on self-structuring, and then they also received the necessary support from their family and friends.