Gabapentinoidlerin meme kanser hücre ve kök hücreleri üzerine etkisi
Effect of gabapentinoids on breast cancer cells and stem cells
  1. Tez No: 936395
  2. Yazar: SALİHA AKSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİNNAZ ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dünyada kanser görülme sıklığı giderek artmaktadır ve kanser hastalarına nöropatik ağrıları nedeniyle, ağrılarını hafifletmek için sıklıkla gabapentin ilaç grubundan pregabalin verilmektedir. Kanser kök hücreleri (KKH)'nin tümör oluşumu, invazyon, metastaz, ilaç direnci ve tümörün nüksetmesinden sorumlu olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, kanser hastasının ağrısını azaltmak amacı ile kullanılacak ilaçlara KKH'nin hücresel yanıtlarının bilinmesi kritik önem taşımaktadır. Tez projemizin amacı, pregabalinin kanser hücreleri (KH) ve KKH üzerine sitotoksik/proliferatif etkisinin olup olmadığı konusunu araştırmaktır. Bu amaçla, meme KH'nin iki farklı hücre hattından (MCF-7 ve MDA-MB-231) FACS ile CD44+/CD24- meme KKH izole edilmiştir. 1.35x107 MDA-MB-231 KH'den, 4.73x105 (%3.5); 1.8x107 MCF-7 KH'den, 1.3x104 (%0.07) CD44+/CD24- meme KKH elde edilmiştir. CD133+ KKH %0.0-0.2 olduğundan, elde edilen meme KKH, CD44+/CD24-/CD133- MDA-MB-231 KKH ve CD44+/CD24-/CD133- MCF-7 KKH olarak tanımlanmıştır. Meme KH ve KKH'lerine farklı konsantrasyonlarda (0.3, 1, 3, 10 ve 30 µM) pregabalin uygulanırken, ilaç verilmeyen kontrol grupları yanısıra, sitotoksik etkili siklofosfamid ilacı uygulanan pozitif kontrol grupları da oluşturulmuştur. EC50 değeri ve sitotoksik/proliferatif etkilerin belirlenmesi için MTT, migrasyon/motilite özelliğinin değerlendirmesi için WH (Wound Healing) testleri, canlılık/apoptoz durumunu gözlemlemek için ANNEXİN-V/PI testi yapılarak pregabalinin MCF-7 ve MDA-MB 231 KH ve KKH üzerindeki etkileri belirlenmiştir. MTT deneylerinde, MDA-MB-231 KH'de 3 µM, 10 µM ve 30 µM Pregabalin verilen hücrelerde 48.saatte maksimum olmak üzere Optik Dansite (OD) ölçümlerinde artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The incidence of cancer is increasing worldwide and since cancer patients experience neuropathic pain, pregabalin from the gabapentin drug group is frequently given to relieve their pain. Cancer stem cells (CSCs) are known to be responsible for tumor formation, invasion, metastasis, drug resistance and tumor recurrence. Therefore, it is of critical importance to know the cellular responses of CSCs to the drugs that will be used to reduce the pain of cancer patients. The aim of our thesis project is to investigate whether pregabalin has a cytotoxic/proliferative effect on cancer cells (CCs) and cancer stem cells (CSCs). For this purpose, CD44+/CD24-breast CSCs were isolated from two different cell lines of breast CCs (MCF-7 and MDA-MB-231) by FACS. From 1.35x107 MDA-MB-231 CCs, 4.73 x105 (%3.5); from 1.8x107 MCF-7 CCs, 1.3x104 (%0.07) CD44+/CD24-breast CSCs were obtained. Since CD133+CSCs were 0.0-0.2%, our breast CSCs were defined as CD44+/CD24-/CD133-MDA-MB-231 CSCs and CD44+/CD24-/CD133-MCF-7 CSCs. While pregabalin was applied to breast CCs and CSCs at different concentrations (0.3, 1, 3, 10 and 30 µM), drug-free control groups, and cytotoxic cyclophosphamide applied positive control groups were also created. In order to determine the effects of pregabalin on MCF-7 and MDA-MB-231 CCs and CSCs, we used MTT to find EC50 and observe cytotoxic/proliferative effects, WH (Wound Healing) test for migration/motility properties, and ANNEXIN-V/PI test for the viability/apoptosis status.