9-36 ay çocuk beslenme sürecinde anne tutumları ve çocuklarda yeme davranışları ilişkisi
Mother's attitudes towards the feeding process and eating behaviors in children aged 9-36 months
- Tez No: 936400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OĞULLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırmada; beslenme sürecindeki anne tutumlarını, çocukların yeme davranışlarını ve her ikisini de etkileyebilecek faktörleri değerlendirmek, varsa ikisi arasındaki ilişkiyi tespit etmek, çocuk beslenme sürecinin iyileştirilmesinde müdahale edilebilecek alanları açığa çıkarmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01.04.2024-31.12.2024 tarihleri arasında, Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, 123 anne ile yapılmıştır. Katılımcılara yaklaşık 10 dk sürecek ölçek-veri formu teslim edilmiş, yanıtlamaları ve anlaşılmayan yerlerin tarafımıza danışılması için uygun süre ve ortam sağlanmıştır. Araştırmada soru formları olarak;“Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği (BSATÖ)”,“Bebeklik Dönemi Uyumsal Yeme Davranışı Ölçeği (BDUYDÖ)”ve literatür taramaları ile araştırmacılar tarafından oluşturulmuş“Sosyo-demografik Veri Formu”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mother's Attitudes Towards The Feeding Process and Eating Behaviors in Children Aged 9-36 Months Purpose: The aim of this study is to evaluate maternal attitudes during the feeding process, children's eating behaviors, and factors that may affect both, identify the relationship between them if any, and to reveal areas where intervention can be made to improve the child feeding process. Materials and Methods: The study was conducted between April 1, 2024, and December 31, 2024, with 123 mothers who visited the Family Medicine outpatient clinics at Erol Olçok Training and Research Hospital. The participants were given a scale-data form that would take approximately 10 minutes to complete, and an appropriate time and environment were provided to ensure they could ask questions about unclear parts. The research used the following forms:“Mother's Attitudes Towards The Feeding Process Scale (BSATÖ),”“Infancy Period Adaptive Eating Behavior Scale (BDUYDÖ)”and a“Socio-demographic Data Form”created by the researchers through a literature review.