Cu katkılı PbO ince filmlerin SILAR tekniği ile üretilmesi, karakterizasyonu ve Al/(%2-4-6-8)Cu:PbO/p-Si Schottky diyotun elektronik özellikleri
Production and characterization of Cu-doped PbO thin films by SILAR technique and electronic properties of Al/(2-4-6-8%)Cu:PbO/p-Si Schottky diode
  1. Tez No: 936406
  2. Yazar: BURAK OKAN YAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında SILAR (Ardışık İyonik Tabaka Adsorpsiyonu ve Reaksiyonu) tekniği ile katkısız PbO ve farklı oranlarda (%2, 4, 6 ve 8) Cu katkılı kurşun oksit (PbO) filmler cam ve Si alttaş üzerine SILAR tekniği ile kaplandı. Silisyum kristalinin ön yüzüne PbO ince filmi biriktirildikten sonra alüminyum (Al) metali fiziksel buharlaştırma yöntemi (PVD) ile buharlaştırılarak Al/katkısız PbO-%2,4,6,8Cu:PbO/p-Si MIS Schottky kontaklar (SD) oluşturuldu. Kaplanan katkısız ve katkılı PbO ince filmlerin yapısal, yüzeysel, optik ve elektriksel özellikleri XRD, SEM-EDX, UV-Vis spektrometresi kullanılarak belirlendi. PbO ince filmlerin polikristal yapıya sahip olduğu, yüzeylerde dikey ve yatay pullarla sürekli bir PbO film oluştuğu gözlendi. İnce filmlerin bant aralığı 3.0-3.2 eV aralığında belirlendi. İmal edilen farklı oranlarda Cu katkılı PbO arayüzeyli Al/p-Si MIS Schottky diyotların elektriksel özelliklerini belirlemek amacıyla I-V ölçümleri alındı. Elektriksel parametreler doyma akımı (Is), idealite faktörü (n), doğrultma oranı (RR), engel yüksekliği (Φb), seri/şönt dirençler (Rs, Rsh) ve arayüzey hallerinin yoğunluğu (Nss) belirlendi. Deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında %2 Cu katkılı PbO arayüzüne sahip diyotun, daha düşük Io, n, Nss ve daha yüksek RR, BH ve Rsh değerleri açısından diğer diyotlara kıyasla MS tipi SD'lerin kalitesini önemli ölçüde iyileştirdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, undoped and Cu-doped lead oxide films at different rates were coated with the In this thesis study, undoped PbO and Cu doped lead oxide (PbO) films with different ratios (2, 4, 6 and 8%) were coated on glass and Si substrate using the SILAR (Sequential Ionic Layer Adsorption and Reaction) technique. After depositing PbO thin film on the front surface of the silicon crystal, aluminum (Al) metal was evaporated using the physical evaporation method (PVD) to form Al/undoped PbO-2,4,6,8%Cu:PbO/p-Si MIS Schottky contacts. The structural, surface, optical and electrical properties of the coated undoped and doped PbO thin films were determined using XRD, SEM-EDX, UV-Vis spectrometry. It was observed that PbO thin films had a polycrystalline structure and a continuous PbO film was formed with vertical and horizontal flakes on the surfaces. The band gap of the thin films was determined in the range of 3.0-3.2 eV. I-V measurements were taken to determine the electrical properties of the manufactured Al/p-Si MIS Schottky diodes with different Cu doping ratios and PbO interfaces. Electrical parameters were determined as saturation current (Is), ideality factor (n), rectification ratio (RR), barrier height (Φb), series/shunt resistances (Rs, Rsh) and density of interface states (Nss). When the experimental results were compared, it was seen that the diode with 2% Cu doping PbO interface significantly improved the quality of MS type SDs compared to other diodes in terms of lower Io, n, Nss and higher RR, BH and Rsh values.