İnternal karotid arter darlıklarının anjiografik modaliteler ve renkli dopplerultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of internal carotid artery stenosis using angiographic modalities andcolor doppler ultrasonography
  1. Tez No: 936410
  2. Yazar: MUHAMMED ZAHİD TÜTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Internal Karotis Arter Darlıklarının Anjiyografik Modaliteler ve Renkli Doppler Ultrasonografi ile Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmada amaç olarak üniversitemiz hastaneleri bünyesinde karotis arter stenozu şüphesi ile tetkik edilen hastalarda gerçekleştirilen anjiyografik tetkikler ile renkli Doppler Ultrasonografi tetkiklerinin göreceli olarak performans değerlendirilmesinin yapılması hedeflenmiştir. Ayrıca ikincil bir amaç olarak da internal karotis arter darlığı tanısı konulan hastalarda, ateroskleroz etyolojisinde hasta yaşının ve yüksek kolesterol/trigliserid değerlerinin etkilerinin orantısal olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kapsamında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde, Ocak 2013- Ocak 2023 tarihleri arasında karotis arter darlığı şüphesi ile Radyoloji Anabilim dalına yönlendirilmiş ve internal karotis arterlerine yönelik olarak Renkli Doppler Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi Anjiyografi, Dijital anjiyografi ve Manyetik Rezonans Anjiografi tetkikleri gerçekleştirilen hastalar değerlendirilmiştir. Referans olarak günümüzde literatürde altın standart olarak değerlendirilen Dijital Anjiyografi incelemesi ile Renkli Doppler Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi Anjiyografi incelemesinin darlık derecesini değerlendirilmiştir. DSA-Renkli Doppler incelemesi karşılaştırılmasında toplam 125 hasta, Dijital Anjiyografi- Bilgisayarlı Tomografi Anjiyografi değerlendirilmesinde ise 142 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Darlık dereceleri NASCET kriterlerine göre darlık saptanmayan hasta (N), hafif darlık (%70) olarak sınıflandırılmıştır. DSA, altın standart olarak kabul edilerek Renkli Doppler Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi Anjiyografi incelemeleri için karotis arter darlıklarını saptamadaki duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer (PPD), negatif prediktif değer (NPD) hesaplanmıştır. Bulgular: Karotis arter darlıklarının değerlendirilmesinde, karşılaştırmalı değerlendirme olarak DSA-BTA tetkikleri için 142, DSA-Doppler Ultrasonografi tetkikleri için 125 ve MRA- Doppler tetkikleri için 49 hasta verileri kullanılmıştır. Çalışmamızda toplam 316 hastaya ait görüntüleme tetkikleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. DSA-BTA grubunda yaş değişkenine ait ortalama değer 73,27 iken ortanca değer 75,5 olarak elde edilmiştir. DSA- DOPPLER grubunda yaş değişkenine ait ortalama değer 75,2 iken ortanca değer 76 olarak elde edilmiştir. MRA-DOPPLER grubunda yaş değişkenine ait ortalama değer 81,12 iken ortanca 15 değer 82 olarak elde edilmiştir.DSA-BTA grubunda cinsiyet değişkeni incelendiğinde erkeklerin oranı %71,8 iken kadınların oranı %28,2 olarak elde edilmiştir. DSA-DOPPLER grubunda cinsiyet değişkeni incelendiğinde erkeklerin oranı %76 iken kadınların oranı %24 olarak elde edilmiştir. MRA-DOPPLER grubunda cinsiyet değişkeni incelendiğinde erkeklerin oranı %67,3 iken kadınların oranı %32,7 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Internal Carotid Artery Stenosis Using Angiographic Modalities and Color Doppler Ultrasonography Purpose: This study evaluates the diagnostic accuracy of angiographic imaging methods alongside Color Doppler Ultrasonography (CDUS) in patients investigated for suspected carotid artery stenosis at our university hospital. It further examines the impact of age and elevated cholesterol/triglyceride levels on the etiology of atherosclerotic internal carotid artery stenosis. Materials and Methods: A retrospective analysis was performed on patients referred to the Department of Radiology at Ankara University Faculty of Medicine Hospitals between January 2013 and January 2023 for suspected carotid artery stenosis. Each underwent imaging assessments that included CDUS, Computed Tomography Angiography (CTA), Digital Subtraction Angiography (DSA), and Magnetic Resonance Angiography (MRA), focusing on the internal carotid arteries. DSA, widely acknowledged as the gold standard, was utilized to benchmark stenosis measurements obtained via CDUS and CTA. The study examined 125 patients for CDUS–DSA comparison and 142 patients for CTA–DSA comparison. Stenosis classification adhered to NASCET criteria, categorizing findings as no stenosis (N), mild (70%). Sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), and negative predictive value (NPV) for CDUS and CTA in detecting carotid artery stenosis were calculated against the DSA standard. **Results** The analysis involved 142 patients in the DSA–CTA group, 125 in the DSA–CDUS group, and 49 patients for MRA–CDUS comparisons, totaling 316 imaging datasets. In the DSA–CTA group, the mean patient age was 73.27 years, with a median of 75.5 years. For the DSA–CDUS cohort, mean age was 75.2 years and a median of 76 years. Those assessed in the MRA–CDUS group had a mean age of 81.12 years and a median of 82 years. Gender distribution indicated that males constituted 71.8% to 76% across both DSA groups, while in the MRA group, males accounted for 67.3%. Females formed the remaining proportions in all cohorts examined. Statistical analysis revealed significant agreement between DSA and CTA in grading stenosis severity (p < 0.001), with moderate agreement observed between DSA and CDUS results (K = 0.542; p < 0.001). CDUS showcased high accuracy in detecting mild stenosis and demonstrated robust performance for ruling out mild to moderate conditions based on 17 elevated NPV values. However, false negatives for severe stenosis require careful consideration when relying solely on CDUS. A separate evaluation involving MRA and CDUS in older patients unsuitable for DSA due to contraindications to contrast agents demonstrated substantial agreement (K = 0.777; p < 0.001). This highlights MRA as an effective alternative for select cases when invasive techniques are impractical. Additional analysis indicated a statistically significant association between hyperlipidemia and degree of stenosis assessed via CTA (p = 0.014); similar trends emerged with CDUS findings (p = 0.048). Conclusion: Color Doppler Ultrasonography (CDUS), Computed Tomography Angiography (CTA), and Magnetic Resonance Angiography (MRA) all deliver dependable, non-invasive diagnostic options for evaluating atherosclerotic carotid artery disease. Despite its invasive nature, Digital Subtraction Angiography (DSA) remains the definitive gold standard given its unparalleled diagnostic precision and capacity to facilitate therapeutic interventions when needed.