AGARD 445.6 kanadı üzerindeki kütle dağılımının aeroelastik etkisinin araştırılması
Investigation of the aeroelastic effects of mass distribution on the AGARD 445.6 wing
- Tez No: 936409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüz havacılık sektöründe kanat üzerindeki harici yüklemeler, hemen hemen her uçakta farklı varyasyonlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu yüklemeler motorlar, harici veya dahili yakıt tankları, harp podları ve mühimmatlar gibi çeşitli unsurlardan oluşabilir. Özellikle savaş jetlerinde, operasyonel uçuşlarda kullanılan harici yükleme kombinasyonları oldukça geniş bir çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmada, kanat üzerinde harici kütle dağılımının kanadın aeroelastik karakteristikleri üzerindeki etkisi, sonlu elemanlar modeli geliştirilerek incelenmiştir. Sonlu elemanlar modeli oluşturmak için ticari bir yazılım kullanılmıştır. Analiz metodunun doğruluğunu değerlendirmek amacıyla, öncelikle AGARD 445.6 kanadının çırpınma analiz sonuçları deneysel verilerle karşılaştırılmış ve uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Harici yüklü kanat çırpınma analiz modelinin doğrulanması için ise Moradi'nin deneysel kanadı üzerinde yapılan harici yüklü çırpınma analizleri gerçekleştirilmiş ve analiz sonuçları deneysel verilerle uyumlu bulunmuştur. Son aşamada, AGARD 445.6 kanadına ait 21 farklı lokasyona, kanat ağırlığının farklı oranlarında harici kütleler tanımlanmıştır. Harici yüklemelerin kanat açıklığı ve veter boyunca konumlandırılmasının çırpınma hızına etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma, kanat üzerindeki harici kütle dağılımlarının çırpınma analizi üzerindeki etkisini derinlemesine inceleyerek, gelecekteki tasarım süreçlerine ve uçuş güvenliği çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's aviation industry, external loadings on wings are encountered in nearly every aircraft in various configurations. These loadings may include engines, external or internal fuel tanks, combat pods, and munitions. Especially in fighter jets, operational flights involve a wide variety of external loading combinations. In this study, the effect of external mass distribution on the aeroelastic characteristics of a wing was investigated by developing a finite element model. A commercial software program was used to create the finite element model. To validate the analysis method, the flutter analysis results of the AGARD 445.6 wing were first compared with experimental data, and consistent results were obtained. For the validation of the flutter analysis model of a wing with external loads, flutter analyses were conducted on Moradi's experimental wing with external loads, and the analysis results were found to be in agreement with experimental data. In the final stage, external masses with varying ratios of wing weight were assigned to 21 different locations on the AGARD 445.6 wing. The effects of the positioning of external loads along the wing span and chord on flutter speed were examined in detail. This study aims to provide a comprehensive investigation into the effects of external mass distributions on flutter analysis and contribute to future design processes and flight safety studies.