Alkol bazlı el dezenfektanı ve kolonya kullanımının nefes alkol ve kan alkol düzeylerine etkisi
Effect of alcohol-based hand sanitizer and cologne use on breath alcohol and blood alcohol levels
- Tez No: 936419
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BİLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Pandemi sürecinde çok yaygın kullanılan alkol bazlı kolonya ve el dezenfektanları nedeniyle, trafik denetimlerinde yapılan ölçümlerde, sürücülerin alkollü olmadıkları halde alkollü gibi çıktıklarına dair ulusal medyada çok sayıda haber yer almaktadır. Bu haberlerde bahsedilen alkolmetre ölçüm sonuçları 0,22 promil ile 4,25 promil arasında değişmektedir ve bu nedenle sürücülere idari para cezaları verildiği ve en az 6 ay süreyle ehliyetlerine el konulduğu bildirilmektedir. Pandemi nedeniyle kolonya ve el dezenfektanları üretimi de artmakta ve maliyeti düşürmek adına piyasaya dezenfektan etkisi azaltılmış ve/veya toksik madde içeren ürünlerde sürülebilmektedir. Güncel bir sorun olan bu konularla ilgili literatürde, sorunun kendisine ve çözüm yoluna odaklanmış, kapsamlı ve güncel bir çalışma bulunmamaktadır. Araştırmamız 2 aşamalı olup birinci aşamada; piyasadan temin edilmiş olan ve pandemi sürecinde en yaygın olarak kullanılan 20 kolonya ve 20 el dezenfektanı incelenecek, içerik analizi yapılacak, dezenfektan etkileri ve sağlığa zararlı bir toksik madde içerip içermedikleri tespit edilecektir. İkinci aşamada incelenen bu ürünlerden en etkili ve lisanslı olan 2 ürün tercih edilecek, katılımcılara uygulandıktan sonra alkolmetre ve kan tetkikiyle yapılan ölçümlerde alkol düzeylerini nasıl etkilediği incelenecektir. Böylece alkollü içecek tüketmediği halde, bu tür ürünleri kullanan kişilerin alkolmetre veya kan testi sonuçlarında adli açıdan yalancı pozitiflik durumu olup olmadığı saptanacaktır. Araştırmamızın sonuçları literatür bilgileri ışığında tartışılarak adli bir konu olan bu sorunun nitelikleri belirlenecek ve çözüm yolu için önerilerde bulunulacaktır. Böylece hem bu şekilde mağdur olduğunu ifade eden kişilere hem de bu tür durumlar nedeniyle işlem yapmak veya karar vermek durumunda kalan adli veya idari mercilere faydalanabilecekleri bilimsel bir görüş sunulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the alcohol-based cologne and hand sanitizers that are widely used during the pandemic process, there are many news in the national media that the drivers appear to be alcoholic even though they are not alcoholic, in the measurements made during the traffic inspections. The alcoholometer measurement results mentioned in these news vary between 0.22 promil and 4.25 promil. For this reason, administrative fines are given to drivers. It is also reported that their licenses were confiscated for at least 6 months. Due to the pandemic, the production of cologne and hand sanitizers is also increasing, and in order to reduce the cost, products with reduced disinfectant effect and/or containing toxic substances can be put on the market. In the literature on these issues, which are a current problem, there is no comprehensive and up-to-date study focused on the problem itself and its solution. Our research has two stages. In the 1st stage; The most commonly used 20 cologne and 20 hand sanitizers from the market will be examined, content analysis will be made, sanitizing effects and whether they contain a toxic substance harmful to health will be determined. In the 2nd stage; Among these examined products, the 2 most effective and licensed products will be preferred. After it is applied to the participants, it will be examined how it affects alcohol levels in measurements made with alcoholometer, urine and blood tests. Thus, it will be determined whether there is a false positive forensic alcohol test or blood test results of people who use such products, although they do not consume alcoholic beverages. The results of the research will be discussed in the light of the literature, the characteristics of this problem, which is a forensic issue, will be determined and suggestions will be made for a solution. Thus, a scientific opinion will be presented to the people who state that they are victims in this way and to the judicial or administrative authorities who have to take action or make a decision due to such situations.