Yapay zeka destekli tasarım ve teknolojik yeniliklerin resim-iş öğretmeni adaylarının eğitimine etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of the effects of artificial intelligence supported design and technological innovations on the education of art teacher candidates
- Tez No: 936440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, yapay zekâ destekli Midjourney ve Dalle-3 tasarım programlarının resim-iş öğretmeni adaylarının sanatsal ifade ve yaratıcılığı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlaması ile birlikte. Sivas cumhuriyet üniversitesi eğitim fakültesi güzel sanatlar eğitimi resim-iş öğretmenliği bölümü'nde okuyan on öğrenciden, beşi deney, beşi kontrol grubu örneklem ile sınırlıdır. Deney grubundaki öğrenciler geleneksel karakalem tekniğini kullanarak beş çalışma üretirken, kontrol grubundaki öğrenciler yapay zekâ destekli Dalle-3 ve Midjourney programlarını kullanarak karakalem tekniği ile beş çalışma gerçekleştirmiştir. Toplanan çalışmalar yaratıcılık ve sanatsal ifade açısından iki farklı yöntem karşılaştırılmış, karşılaştırma ve değerlendirme sürecinde ise nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden karşılaştırmalı analiz ve nicel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemleri kullanılmıştır. Nitel analizde, öğrenci çalışmaları ve geri bildirimlerinden elde edilen veriler toplanarak temel tasarım ilkeleri kapsamında mantıksal akıl yürütme tekniği kullanılarak yorumlanmıştır. Nicel analizde ise yapay zekâ destekli Dalle-3 ve Midjourney programlarıyla oluşturulan karakalem çalışmaları ile geleneksel manuel (el ile) karakalem tekniğiyle üretilen çalışmalar kapsamındaki öğrencilerin yaratıcılık ve sanatsal ifade biçimleri üzerindeki etkilerini ölçmek amacıyla uygulanan anket cevapları SPSS analiz tekniği kullanılarak standart sapma ve ortalama değerleri hesaplanmış ve yapay zekâ ile etkileşimin resim-iş eğitimindeki rolü mantıksal akıl yürütme tekniği kullanılarak araştırma problem ve alt problemi kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of artificial intelligence-supported Midjourney and Dalle-3 design programs on the artistic expression and creativity of art-business teacher candidates. Of the ten students studying at the department of fine arts education painting and business teaching of the faculty of education of Sivas cumhuriyet university, five are limited to experiments and five are limited to a control group sample. While the students in the experimental group produced five studies using the traditional charcoal technique, the students in the control group performed five studies using the charcoal technique using the artificial intelligence-supported Dalle-3 and Midjourney programs. The collected works were compared by two different methods in terms of creativity and artistic expression, and qualitative and quantitative research methods were used in the comparison and evaluation process. In the research, comparative analysis from qualitative research methods and case study methods from quantitative research methods were used. In qualitative analysis, the data obtained from student studies and feedback were collected and interpreted using logical reasoning technique within the scope of basic design principles. In quantitative analysis, the charcoal studies created with the artificial intelligence-supported Dalle-3 and Midjourney programs and the survey answers applied to measure the effects of the students' creativity and artistic expression within the scope of the studies produced with the traditional manual charcoal technique, standard deviation and average values were calculated using the SPSS analysis technique, and the role of interaction with artificial intelligence in painting and business education was evaluated within the scope of the research problem and subproblem using the logical reasoning technique.