Görsel iletişim tasarımında yeni bir araç olarak yapay zekâ; Mıdjourney üzerine bir inceleme
Artificial intelligence as a new tool in visual communication design: An analysis of midjourney
  1. Tez No: 985532
  2. Yazar: ÇAĞLA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SELCAN BARANSELİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Görsel iletişim tasarımı disiplinlerarası bir alan olarak, teknolojik ilerlemelerin etkisiyle sürekli evrim geçirmektedir. Son yıllarda, yapay zekâ destekli tasarım araçlarının yaygınlaşması, tasarım süreçlerinin ve yaratıcı yaklaşımların yeniden tanımlanmasına neden olmuştur. Bu çalışma, görsel iletişim tasarımında yapay zekânın rolünü derinlemesine inceleyerek özellikle MidJourney platformunun sağladığı yenilikleri analiz etmektedir. Yapay zekâ tabanlı görsel üretim sistemlerinin tasarım süreçlerine entegrasyonu, yaratıcılık üzerindeki etkileri ve tasarımcı kimliğinin bu yeni paradigma içerisinde nasıl şekillendiği ele alınmaktadır. Bu kapsamda, MidJourney platformunun algoritmik temelleri, veri işleme kapasitesi ve kullanıcı deneyimi detaylı bir şekilde incelenmiş, geleneksel tasarım yöntemleriyle karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Bu analizler, yapay zekâ destekli tasarım süreçlerinin sunduğu avantajların yanı sıra sınırlılıklarını da ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu teknolojilerin estetik, etik ve telif hakkı gibi mesleki boyutlara etkisi tartışılmakta ve gelecekteki potansiyel dönüşümler üzerine çıkarımlarda bulunulmaktadır. Araştırma bulguları, MidJourney gibi yapay zekâ destekli sistemlerin görsel iletişim tasarımı alanında giderek daha belirleyici hale geldiğini göstermektedir. Bununla birlikte, yaratıcılık ve orijinallik gibi kavramların bu yeni dönemde yeniden değerlendirilmesi gerekliliği ortaya konulmuştur. Yapay zekâ destekli tasarım araçlarının etik boyutları, telif hakkı sorunları ve insan-tasarım ilişkisi üzerindeki etkileri tartışılarak, insan ve yapay zekânın yaratıcı süreçlerde birlikte çalışma potansiyeli değerlendirilmiştir. Bu çalışma, görsel iletişim tasarımı alanındaki dönüşümlere akademik bir bakış sunarak, gelecekteki araştırmalara yol gösterici olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Visual communication design, as an interdisciplinary field, undergoes continuous evolution driven by technological advancements. In recent years, the widespread adoption of artificial intelligence-supported design tools has led to the redefinition of design processes and creative approaches. This study provides an in-depth examination of the role of artificial intelligence in visual communication design, with a particular focus on the innovations introduced by the MidJourney platform. It explores the integration of AI-powered visual generation systems into design workflows, their impact on creativity, and how the identity of designers is shaped within this emerging paradigm. Within this scope, the study analyzes the algorithmic foundations of MidJourney, its data processing capabilities, and user experience, conducting comparative evaluations against traditional design methods. These analyses reveal both the advantages and limitations of AI-supported design processes. Additionally, the study discusses the influence of these technologies on professional aspects such as aesthetics, ethics, and copyright while making projections about potential future transformations. The research findings indicate that AI-supported systems like MidJourney are becoming increasingly influential in the field of visual communication design. Furthermore, it highlights the necessity of reassessing concepts such as creativity and originality in this new era. By addressing the ethical dimensions of AI-assisted design tools, copyright concerns, and the evolving relationship between humans and design, this study evaluates the potential for collaboration between human designers and artificial intelligence in creative processes. Providing an academic perspective on the transformations in visual communication design, this research aims to serve as a guide for future studies in the field.