160 kwe ges tesisi ile pvsol programı tahmini üretim verilerininkarşılaştırılması
Comparison of 160 kwe spp and pvsol program estimated productiondata
  1. Tez No: 936451
  2. Yazar: FATMA VİLDAN BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÖNETKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında, Yozgat İli Yerköy ilçesi Yamuklar köyünde bulunan bir mandıranın 3 adet çatısına 455 Watt gücünde 432 adet panel kullanılarak kurulmuş olan 160 kWe AC güce ve 196,56 kWp DC güce sahip olan güneş enerji santrali PVSOL programında modellenmiştir. Modelleme aşamasında tesiste kullanılan tüm ürünlerin bire bir aynısı kullanılmış olup, yerleşim planları da sahada ki mevcut durumun aynısı olacak şekilde modellenmiştir. Aralık 2023 yılında kurulumu tamamlanıp enerji üretimine başlayan bu tesisin gerçek üretim değerleri, tesiste bulunan uzaktan veri takip sisteminin mobil uygulaması yardımıyla çalışmaya dahil edilmiştir. Alınan bu gerçek üretim değerleri ile PVSOL programında simülasyon sonucu elde edilen tahmini üretim değerleri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma 2024 yılı ilk on ay (Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim) için yapılmıştır. 2024 yılında ilk on aylık gerçek üretim değeri toplamı 240 930 kWh iken, PVSOL programında bu süreçteki tahmini üretim değeri 250 278 kWh olarak hesaplanmıştır. PVSOL programından elde edilen üretim değeri ile gerçek üretim değeri arasında %3,75 fark olduğu tespit edilmiştir. Oluşan bu farkın sebepleri irdelenmiş olup örneklemeler üzerinden bu farkların sebeplerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a solar power plant with 160 kWe AC power and 196.56 kWp DC power, installed on 3 roofs of a dairy farm in Yamuklar village of Yozgat Province Yerköy district, using 432 panels with 455 Watt power, was modeled in the PVSOL program. During the modeling phase, all the products used in the facility were used exactly the same, and the layout plans were modeled to be the same as the current situation in the field. The actual production values of this facility, whose installation was completed and started producing energy in December 2023, were included in the study with the help of the mobile application of the remote data tracking system in the facility. These actual production values were compared with the estimated production values obtained as a result of the simulation in the PVSOL program. The comparison was made for the first ten months of 2024 (January, February, March, April, May, June, July, August, September, October). While the total real production value for the first ten months of 2024 is 240 930 kWh, the estimated production value in this period in the PVSOL program is calculated as 250 278 kWh. It was determined that there was a 3.75% difference between the production value obtained from the PVSOL program and the actual production value. The reasons for this difference have been examined and the reasons for these differences have been mentioned through examples.