İşgücü piyasalarında rekabet hukuku sorunları
Competition law issues in labor markets
- Tez No: 936452
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM CEM SANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İşgücü piyasalarına ilişkin ekonomik göstergeler, piyasanın yoğunlaştığını ve bu durumun çalışanların aleyhine olacak sorunlar yarattığını göstermektedir. İktisat ve rekabet hukuku literatüründe işgücü piyasalarına ilişkin iktisadi sorunların çözümünde rekabet hukuku araçlarının kullanılması gerektiği tezi tüm dünyada kabul görmeye başlamıştır. Ancak, işgücü piyasalarının, diğer mal veya hizmet piyasalarına göre karakteristik özelliklerinin bulunması, rekabet hukuku araçlarının bu piyasalara nasıl uygulanması gerektiğine ilişkin büyük tartışmalar yaratmaktadır. Bu tez çalışmasında, rekabet hukukunun işgücü piyasalarına uygulanmasında ortaya çıkabilecek rekabet hukuku problemleri kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Çalışma, mevcut Türk hukuk literatüründeki boşlukları doldurmayı ve rekabet hukukunun işgücü piyasalarındaki rolünü detaylı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmamızla, ABD hukuku, AB hukuku ve Türk hukukundaki yasal düzenlemeler, mahkeme ve rekabet otoriteleri uygulamaları ve teorik yaklaşımlar ışığında, işgücü piyasalarında rekabetin sınırlandırılması ve olası sonuçları incelenmektedir. Araştırma neticesinde, rekabet hukuku araçlarının işgücü piyasalarına müdahale yetkisine ilişkin yerleşik bir kabulün ortaya çıktığı, rekabeti sınırlayıcı anlaşmalara ilişkin uygulama pratiğinin ve prensiplerin oluşmaya başladığı tespit edilmiştir. Teşebbüslerin yeni politikalara uyum süreci de devam etmektedir. Bunun yanında, rekabet hukuku araçları ile iş mevzuatı arasındaki çatışmalar ve çalışanların işgücü piyasasındaki rekabet hukuku ihlalleri nedeniyle ortaya çıkan zararlarını tazmin etmelerine ilişkin uygulama pratiğinin henüz yerleşmemiş olması gibi sorunlar da mevcuttur. Bu durum, hem rekabet otoritelerinin hem de kanunkoyucunun işgücü piyasalarını daha etkin bir şekilde ele alacak düzenleme ve uygulama stratejileri geliştirmesini gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic indicators pertaining to labor markets reveal increasing levels of market concentration, which have been shown to generate adverse outcomes for employees. Within the literature on economics and competition law, there is a growing consensus on the necessity of employing competition law instruments to address economic challenges in labor markets. Nevertheless, the distinct characteristics of labor markets, as compared to goods and services markets, have given rise to substantial debate regarding the appropriate methodologies for applying competition law in this context. This thesis undertakes a comprehensive analysis of the competition law issues that may emerge in the application of competition law to labor markets. The thesis seeks to address gaps within the existing Turkish legal scholarship while providing a detailed evaluation of the role and implications of competition law in labor markets. The thesis explores restrictions on competition in labor markets and their consequences by examining legal frameworks, judicial precedents, enforcement practices, and theoretical perspectives from U.S., EU, and Turkish jurisdictions. The findings of this thesis reveal it has been determined that a well-established acceptance of the authority of competition law instruments to intervene in labor markets has emerged, and the practice and principles regarding agreements restricting competition have begun to form. Additionally, the process of undertakings adapting to new policies is ongoing. However, issues such as the conflicts between competition law tools and labor regulations, as well as the lack of established practice regarding the compensation of damages caused by competition law violations in the labor market, remain unresolved. This situation necessitates the development of more effective regulatory and implementation strategies by both competition authorities and lawmakers to address labor markets in a more comprehensive manner.