Kolon karsinomlarında SATB2 ekspresyonu ile mikrosatellit instabilite arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between SATB2 expression and microsatellite instability in colon carcinomas
- Tez No: 936475
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BÜYÜKBAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kolon adenokarsinomu, gastrointestinal traktın en sık görülen malignitesidir. Dünya çapında önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Dünyadaki tüm kanser ölümlerinin yaklaşık olarak %10'undan kolon adenokarsinomları sorumludur. Kolon karsinomlarının nedenleri ve patogenezi genetik ve çevresel faktörlerin her ikisi ile ilişkilidir. Mikrosatellitler, insan genomu boyunca dağılmış hem kodlanan hem de kodlanmayan bölgelerdeki baz çiftlerinin kısa tekrarlı DNA dizileridir. Tekrarlanan yapıları nedeniyle replikasyon hatalarına özellikle eğilimlidirler ve yanlış eşleşme tamiri (MMR) sistemi tarafından onarılırlar. MMR sisteminde MLH-1, PMS-2, MSH-2, MSH-6, MLH-3, MSH-3, PMS-1 gibi proteinler yer alır. Bu proteinler, DNA hasarını onaran heterodimerler oluşturur. Bu proteinlerden birinin eksikliği, eksik MMR (deficient MMR, dMMR), mikrosatellit instabilite (MSI) ile sonuçlanır. Kolorektal karsinogenezde en yaygın görülen heterodimerler MLH-1/PMS-2 ve MSH-2/MSH-6'dır. SATB2 (Special AT-rich sequence binding protein), DNA'nın AT açısından zengin matriks bağlanma bölgesi ile etkileşime giren transkripsiyon faktörü ailesinin bir üyesidir. Kolon ve appendiks dahil olmak üzere alt gastrointestinal sistem epitel hücrelerinde eksprese edilir. Dolayısıyla alt gastrointestinal tümörlerde belirteç olarak kullanılabilir. Bu çalışmada; SATB2 ile MMR proteinlerinin immünohistokimyasal yöntem ile tespiti, MMR protein eksikliğine sahip tümörlerin, yerleşim yeri, histolojik alt tip, yaş, cinsiyet, tümör evresi, sağkalım, crohn benzeri lenfoid reaksiyon, tümörü infiltre eden lenfositler, lenfovasküler invazyon ve perinöral invazyon açısından değerlendirilmesi, yine SATB2 ekspresyonunun yaş, cinsiyet, histolojik alt tipler, tümör evresi, sağkalım, lenf nodu metastazı, uzak organ metastazı, lenfovasküler invazyon ve perinöral invazyon ile olan ilişkisi, ayrıca SATB2-dMMR arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji AD.'na 01 Ocak 2010-30 Ağustos 2020 tarihleri arasında gönderilen kolon adenokarsinom tanısı alan, neoadjuvan tedavi almamış 150 olgu dahil edildi. 6 İstatistiksel verilere göre dMMR; sağ kolon yerleşimi, tümörü infiltre eden lenfositler, Crohn benzeri lenfositik yanıt ile literatür ile uyumlu olacak şekilde anlamlı olarak ilişkili bulundu. Çalışmamızda SATB2 negatif tümörler ile yüksek histolojik derece, yüksek evre ve düşük oranda sağkalım arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki izlendi. Çalışmamızda dMMR grubunda, MSS grubuna göre SATB2 negatif ve SATB2 düşük ekspresyon gösteren vakalar daha yüksek oranda izlenmiş olup istatiksel olarak anlamlı bulundu. Kolon adenokarsinomlarında rutin uygulanabilecek immünohistokimyasal MLH-1, MSH-2, MSH-6, PMS-2 parametreleri MSI'yi öngörmede hızlı bir yol olabileceği, MSI tespitinin hastaların klinik takibinde ve tedavi planlanmasında yardımcı olacağını, SATB2 ekspresyonunun kolon kanserlerinde olumlu prognostik faktör olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca dMMR varlığı ile negatif SATB2 ekspresyonu arasındaki ilişkinin sağkalım ile ilişkili olduğunu, hasta değerlendirilirken göz önünde bulundurulması gerektiğini ve tedaviyi yönlendirmede önemli bir rolü olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Colon adenocarcinoma is the most common malignancy of the gastrointestinal tract.It is an important cause of morbidity and mortality worldwide. Colon adenocarcinomas are responsible for approximately 10% of all cancer deaths in the world. The causes and pathogenesis of colon carcinomas are related to both genetic and environmental factors. Microsatellites are short repeating DNA sequences of base pairs in both coding and non-coding regions scattered throughout the human genome. Due to their repetitive nature, they are particularly prone to replication errors and are repaired by the mismatch repair (MMR) system. The MMR system includes proteins such as MLH- 1, PMS-2, MSH-2, MSH-6, MLH-3, MSH-3, PMS-1. These proteins form heterodimers that repair DNA damage. Deficiency of one of these proteins results in missing MMR (dMMR), microsatellite instability (MSI). The most common heterodimers in colorectal carcinogenesis are MLH-1/PMS-2 and MSH-2/MSH-6. SATB2 (Special AT-rich sequence binding protein) is a member of the transcription factor family that interacts with the AT-rich matrix binding site of DNA. It is expressed in epithelial cells of the lower gastrointestinal tract, including the colon and appendix. Therefore, it can be used as a marker in lower gastrointestinal tumors. In this study; Detection of SATB2 and MMR proteins by immunohistochemical method, evaluation of tumors with MMR protein deficiency in terms of location, histological subtype, age, gender, tumor stage, survival, crohn-like lymphoid reaction, lymphocytes infiltrating the tumor, lymphovascular invasion and perineural invasion, again We aimed to investigate the relationship of SATB2 expression with age, gender, histological subtypes, tumor stage, survival, lymph node metastasis, distant organ metastasis, lymphovascular invasion and perineural invasion, as well as the relationship between SATB2-MSI. Our study included 150 patients who were diagnosed with colon adenocarcinoma and did not receive neoadjuvant treatment, who were referred to Dicle University Faculty of Medicine, Department of Pathology between January 01, 2010 and August 30, 2020. 8 According to statistical data, dMMR; right colon location, tumor infiltrating lymphocytes, Crohn's-like lymphocytic response were found to be significantly associated with the literature. In our study, a statistically significant relationship was observed between SATB2 negative tumors and high histological grade, high stage and low survival rate. In our study, SATB2 negative and SATB2 low expression cases were observed at a higher rate in the dMMR group compared to the MSS group, and it was found to be statistically significant. We think that immunohistochemical parameters MLH-1, MSH-2, MSH-6, PMS-2 that can be routinely applied in colon adenocarcinomas can be a quick way to predict MSI, MSI detection will help in clinical follow-up and treatment planning of patients, and SATB2 expression is a positive prognostic factor in colon cancers. In addition, we think that the relationship between the presence of dMMR and negative SATB2 expression is associated with survival, should be considered when evaluating the patient, and has an important role in guiding the treatment.