Kadınların duygu(lanım) ve deneyimlerinde hamilelik ve lohusalık
Pregnancy and postpartum in women's affect and experiences
- Tez No: 936474
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA SAYGIN ÖĞÜTLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışma, kadınların hamilelik ve lohusalık dönemlerinde yaşadıkları bedensel ve duygusal deneyimlerin, ideal annelik ideolojisi ve tıbbileştirici söylem ile nasıl kesiştiğini ve kadınların bu söylemler ile nasıl müzakere ettiklerini anlamayı amaçlamaktadır. Feminist metodoloji çerçevesinde yürütülen araştırma, Türkiye'de farklı şehirlerde yaşayan 18 orta sınıf kentli kadınla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, hamilelik ve lohusalık deneyimlerinin, tıbbileştirme ve ideal annelik söylemleriyle kesişen dinamik bir müzakere alanı olduğunu ortaya koymakta, bu süreçlerin kadınların sınıfsal konumları ve bireysel deneyimleriyle nasıl şekillendiğine dair özgün bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki annelik literatürüne katkı sunarak, hamilelik ve lohusalık dönemlerinde kadınların deneyimlerini ve kendi seslerini görünür kılmakta; bu süreçleri sınıfsal, kültürel ve toplumsal cinsiyet boyutlarıyla birlikte ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand how women's bodily and emotional experiences during pregnancy and the postpartum period intersect with the ideology of ideal motherhood and medicalizing discourse, and how women negotiate these discourses. The research which was conducted within the framework of feminist methodology was realised through semi-structured in depth interviews with 18 middle-class urban women living in different cities in Turkey. The study reveals that the experiences of pregnancy and postpartum constitute a dynamic site of negotiation shaped by the intersecting discourses of medicalization and ideal motherhood. It seeks to offer an original contribution by illustrating how these processes are influenced by women's class positions and individual experiences. By contributing to the literature on motherhood in Turkey, this study makes visible women's experiences and voices during pregnancy and postpartum, examining these processes through the lens of class, culture, and gender.