Isatis indigotica Fort (Çivit Otu) türünün aktif bileşenlerinin ve antioksidan kapasitesinin tespiti ve H2452 mezotelyoma hücre hattı üzerine sitotoksik etkisinin incelenmesi
Determination of the active components and antioxidant capacity of Isatis indigotica Fort (Woad) species and investigation of its cytotoxic effect on H2452 mesothelioma cell line
  1. Tez No: 936477
  2. Yazar: ESRA ATEŞ BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMEL DIRAZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Isatis indigotica, iki yıllık bir bitki olup, yaprak ve kökleri eski çağlardan beri geleneksel Çin tıbbında (TCM) kullanılmaktadır. Yaprakları ve kökleri, ısı ve toksinleri temizleme, antibakteriyel etki ve viral enfeksiyonların sebep olduğu koronavirüs hastalığı (COVID-19), lösemi ve yumurtalık kanseri gibi immünolojik hastalıkların tedavisi için çeşitli klinik uygulamalara sahiptir. Bir bisindol alkaloidi olarak indirubin, indigo ürünlerinin ana biyoaktif bileşenlerinden olup antikanser tedavisinde farmakolojik etkilerine büyük ilgi duyulmaktadır. İndirubinin akciğer zarı kanseri yani“mezotelyoma”üzerine etkisine literatürlerde henüz rastlanılmamıştır. Akciğer zarı kanserinin en önemli nedeni asbest maddesinin solunum yoluyla vücuda alınmasıdır. Asbest tehlikesi ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem sonrası sıkça tartışılan konular arasında yer almaktadır. Gelecekte asbestin sebep olduğu hastalıklarla karşılaşılması kaçınılmazdır. Bu çalışmada Isatis indigotica bitki türünün indirubin miktarı HPLC ile belirlenmiş ve indirubin türevleri LC-MS/MS ve LC/Q-TOF/MS cihazları ile analiz edilerek tespit edilmiştir. Ayrıca I. indigotica bitki ekstraktlarının ve indirubinin akciğer zarı kanseri olan H2452 mezotelyoma hücreleri üzerine anti kanser etkisi incelenmiş olup toplam fenol, flavonoid antioksidan aktiviteleri spektrofotometrik yöntem kullanılarak hesaplanmıştır. Yapılan hesaplarda HPLC sonucuna göre yapraklarda 0.1 µg/g indirubin bulunmuştur. I. indigotica taze yapraklarının toplam fenol, flavonoid miktarı sırasıyla 7.34 mg/g ve 9.21 mg/g, kurutulmuş bitki yapraklarında ise 10.75 mg/g ve 7.38 mg/g olarak bulunmuştur. DPPH antioksidan aktivitenin ise taze yapraklardaki % inhibisyon 61.94 olarak bulunurken kuru yapraklarda % 61.15 olarak tespit edilmiştir. Hücre kültürü çalışmaları sonuçlarına göre I. indigotica taze bitki ekstraktı 410 µg/mL konsantrasyonda %19.66 canlılık gösterirken IC50 değeri 124.6 mg/mL olarak hesaplanmıştır. İndirubin ise 2.63 µg/mL' da yaklaşık %50 sitotoksik etki göstermektedir. Bu sonuçlar I. indigotica bitkisinin diğer kanser tedavilerinde olduğu gibi, akciğer zarı kanseri tedavisinde de etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Isatis indigotica is a biennial plant, the leaves and roots of which have been used in traditional Chinese medicine (TCM) since ancient times, the effect of the Isatis indigotica plant and the active ingredient indirubin has been studied in many types of cancer since ancient times, and the antitumor effect has been observed in many studies. Its leaves and roots have functions such as cleaning heat and toxins, coronavirus disease caused by viral and antibacterial infections (COVID-19), and it has various clinical applications for the prevention and treatment of immunological diseases and cancers, especially leukemia and ovarian cancer. As a bisindole alkaloid, indirubin is one of the main bioactive components of Indigo products and there is great interest in its pharmacological effects in the treatment of anticancer. The effect of indirubin on lung membrane cancer“mesothelioma”has not yet been found in the literature. The most important cause of lung membrane cancer is the ingestion of asbestos substance into the body through respiration. The danger of asbestos is among the frequently discussed topics after the earthquake that occurred in our country on February 6, 2023. It is inevitable that diseases caused by asbestos will be encountered in the future. In this study, the amount of indirubin of Isatis indigotica plant species was determined by HPLC and indirubin derivatives were determined by analyzing with LC-MS/MS and LC/Q-TOF/MS device. In addition, the anti-cancer effect of Isatis indigotica plant extracts and indirubin on H2452 mesothelioma cells with mesothelioma cancer was studied and the total phenol, flavonoid antioxidant activities were determined using spectrophotometric method. According to the results of HPLC calculations, 0.1 µg/g of indirubin was found in the leaves. The total phenol and flavonoid amounts of fresh I. indigotica leaves were found to be 7.34 mg/g and 9.21 mg/g, respectively, while the dried plant leaves were found to be 10.75 mg/g and 7.38 mg/g. The antioxidant activity of DPPH has been evaluated in fresh and dry plants. The % inhibition in fresh leaves was found to be 61.94 at a concentration of 200 µg/mL, while the% inhibition in dry leaves was found to be 61.15.According to the results of cell culture studies, I. indigotica fresh plant extract showed 19.66% viability at a concentration of 410 µg/mL, while the IC50 value was calculated as 124.6 mg/mL. Indirubin, on the other hand, has a cytotoxic effect of about 50% at 2.63 µg/mL. This result shows that I. indigotica plant is effective in the treatment of mesothelioma cancer, as in other cancer treatments.