Hemşirelik öğrencilerinde afet okuryazarlığının afet tehditine yönelik psikolojik hazırlık ile ilişkisi
The relationship between disaster literacy and psychological preparation for disaster threat among nursing students
- Tez No: 936482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BOSTANCI DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma "Hemşirelik öğrencilerinde afet okuryazarlığının afet tehdidine yönelik psikolojik hazırlık ile ilişkisi''ni belirlemek amacıyla tanımlayıcı desende yapıldı. Araştırma verileri 2023-2024 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesinde eğitim gören 490 hemşirelik öğrencisinden Bilgi Formu, Afet Okuryazarlığı Ölçeği (AFOYÖ), Afet Tehdidi İçin Psikolojik Hazırlık Ölçeği (APHÖ) ile elde edildi. Veriler SPSS 25 (Statistical Package for Social Sciences) programında, tanımlayıcı analizler, gruplararası ortalamaları karşılaştırmada t testi ve ANOVA, pearson korelasyon testi ve Lineer regresyon analizi kullanılarak analiz edildi. 6 Şubat 2023 depreminde; 73 katılımcının (%14,9) mal kaybı, 52 kişinin (%10,6) can kaybı ve 14 kişinin (%2,9) yaralanma bulundu. AFOYÖ puan düzey dağılımlarının; büyük çoğunluğunun ölçek toplam ve alt boyut düzey dağılımında yetersiz (%35,1) ve sınırlı (%36,1) düzeyde toplandıkları görüldü. APHÖ'ne göre afete yönelik psikolojik hazırlığın alt boyutlar dahil, iyi düzeyde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive design in order to determine the“Relationship between disaster literacy and psychological preparedness for disaster threat among nursing students”. The research data were obtained from 490 nursing students studying at the Faculty of Health Sciences of a state university in the 2023- 2024 academic year using the Information Form, Disaster Literacy Scale (AFOYÖ), and Psychological Preparedness for Disaster Threat Scale (APHÖ). The data were analyzed using SPSS 25 (Statistical Package for Social Sciences) program, descriptive analyzes, t-test and ANOVA for comparing means between groups, Pearson correlation test and Linear regression analysis. In the February 6, 2023 earthquake; it was found that 73 people (14.9%) lost property, 52 people (10.6%) lost their lives, and 14 people (2.9%) were injured. It was seen that the majority of the AFOYÖ score level distributions were insufficient (35.1%) and limited (36.1%) in the total scale and subdimension level distribution. According to the APHS, psychological preparedness for disaster was also seen to be at a good level, including the sub-dimensions.