Robuste landmarkenerkennungmit deep learning
Derin öğrenme ile sağlam işaret tespiti
  1. Tez No: 936504
  2. Yazar: ÖZGÜR CEM ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHANNES STEGMAIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otonom Sistemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tezin amacı, derin öğrenme modelleri ve görüntü işleme teknikleri kullanarak, farklı hayvan resimlerinden(video verilerinden alınan) hazırlanan farklı veri setleri üzerinde optimal sonucun alınmasıdır. Optimizasyon, kurulan derin öğrenme modellerinin yapılarında ve parametrelerinde ince ayar yapılarak sağlanmıştır. Modeller temel olarak Python ve onun Tensorflow, PyTorch araçları kullanılarak oluşturulmuştur. Performans analizi olarak farklı değerlendirme metrikleri kullanılmıştır ve modelin nokta takip başarısı ve sağlamlığı artırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main task is the performance analysis and development of multi-animal key-point estimation network architectures. Huge datasets consisted of tens of thousands of frames taken from videos are utilized for performance comparison of latest implemented models. In general, the main expected output is the map of confidence scores located at the predicted positions of previously specified body parts(e.g. nose, ears, tailbase, etc for mice dataset). Additional outputs(e.g. part affinity fields) corresponding to certain feature encodings also take place depending on the implementation approach of the network. The models are mainly implemented in Python with its libraries Pytorch and Tensorflow our task is to compare state-of-theart models in terms of different evaluation metrics on existing datasets, to create our own benchmark dataset to be trained on models and also to develop the algorithms with the goal of increasing the accuracy and robustness of the networks.