Balıkesir Aleviliği (Macarlar mahallesi örneği)
Alevism in Balikesir (Macarlar neighborhood example)
  1. Tez No: 936510
  2. Yazar: HİLAL YENİCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İSHAK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, Balıkesir ili Altıeylül ilçesine bağlı ve Alevi nüfusun yoğun olarak yaşadığı Macarlar Mahallesi'nde, Alevilik inancının günlük yaşam ve kültürel pratikler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmada, mahalledeki Alevi topluluğun inanç, kimlik ve ritüel uygulamaları nitel araştırma yöntemleri aracılığıyla derinlemesine analiz etmektedir. Bu kapsamda, mahalle sakinleriyle gerçekleştirilen görüşmeler ve ritüellere katılım yoluyla topluluğun kültürel pratikleri doğrudan gözlemlenmiştir. Araştırma, Macarlar Mahallesi örneğinde Alevilik inancının sosyal ilişkiler, kimlik ve aidiyet algısı üzerindeki etkilerini inceleyerek Aleviliğin yerel bir profiline ulaşmayı amaçlamıştır. Elde edilen bulgular, Alevi kimliğinin bu mahalledeki ifade biçimlerini ve nesiller arası aktarım yollarını anlamaya önemli katkılar sunmaktadır. Çalışma, aynı zamanda Alevilik kültürünün toplumsal çeşitliliğe olan katkılarını ortaya koyarak Türkiye'deki Alevilik araştırmalarına bir kaynak teşkil etmektedir. Araştırma; Balıkesir ili Macarlar Mahallesi merkeze alınarak bölgedeki Alevi toplumu, tarihsel süreç, inanç, ibadet, örf ve adetler, ahlaki kurallar ve demografik yapı açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of Alevism on daily life and cultural practices in the Macarlar neighbourhood of Altıeylül Neighborhood of Balıkesir province, where Alevi population is densely populated. In the study, the belief, identity and ritual practices of the Alevi community in the neighbourhood are analysed in depth through qualitative research methods. In this context, the cultural practices of the community were directly observed through interviews with neighbourhood residents and participation in rituals. The research aims to reach a local profile of Alevism by examining the effects of Alevism on social relations, identity and sense of belonging in the Macarlar Neighbourhood. The findings make important contributions to understanding the ways in which Alevi identity is expressed in this neighbourhood and the ways in which it is transmitted between generations. The study also constitutes a source for Alevism research in Turkey by revealing the contributions of Alevism culture to social diversity. The study focuses on the Macarlar neighbourhood of Balıkesir province and examines the Alevi community in the region in terms of historical process, belief, worship, customs and traditions, moral rules and demographic structure.