Acil kolesistektomi kararında biyomedikal belirteç olarak NLR/PLR oranının rolü
The role of NLR/PLR ratio as a biomedical marker in the decision of emergency cholecystectomy
- Tez No: 936509
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY AYDIN, PROF. DR. ÇAĞATAY ERDEN DAPHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Acil Servise karın ağrısı ile başvuran hastaların büyük çoğunluğunda safra kesesi hastalıkları ve özellikle akut kolesistit görülmektedir. Akut kolesistit safra kesesinde safra taşı veya safra çamuru nedeniyle ortaya çıkan inflamatuar bir hastalıktır. Akut kolesistit hastalarında cerrehi tedavinin ne zaman yapılması gerektiğine yönelik farlı görüşler mevcuttur. Amaç: NLR/PLR oranının, akut kolesistit hastalarında ameliyat kararı verilmesinde ve açık veya laparoskopik kolesistektomi kararı alınmasında biyomedikal belirteç olarak rolünün belirlenmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2014 ile 2023 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran ve akut kolesistit tanısı ile Genel Cerrahi Kliniğine konsülte edilen 873 hasta dahil edildi. Koledokolitiazis, kolanjit, safra kesesi ve safra yolları kanserleri, pankreatit olan hastalar ve tedavi reddederek hastaneden ayrılan hastalar çalışma dışı bırakıldı ve geriye kalan 567 hasta çalışmamızın hedef kitlesini oluşturdu. Hastaların hastaneye başvuru sırasında yapılan tetkiklerinden elde edilen beyaz küre (WBC), C reaktif protein (CRP), nötrofil, lenfosit, lökosit, nötrofil/ lenfosit oranı, PLR/NLR, total ve direkt bilirubin, GGT, ALP, RDW, MPV, AST ve ALT değerleri retrospektif olarak hastaların elektronik dosyalarından hastane veri tabanı kullanılarak incelendi. Çalışmamızda acil servise başvuran akut kolesistit tanısı alan ve genel cerrahi kliniğine yatırılan hastalar“ilk üç gün içerisinde ameliyat olanlar”ve“üç günden sonrasında ameliyat olanlar”olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu iki grup laboratuvar, radyolojik bulgular ve cerrahi teknik açısından değerlendirildi. Ayrıca akut kolesistit tanısı alan hastaların acil kolesistektomi kararını vermede kullanılabilecek bir skorlama sistemi üzerinde çalışıldı. Çalışmamızda bunlara ek olarak ameliyat kararı alınan hastalar yaş grupları ve cinsiyete göre de karşılaştırıldı. Bulgular: Acil kolesistektomi kararı verebilmede öngörücü belirteç olarak ALP, CRP, Lökosit, NLR ve NLR/PLR değerlerinin en iyi biyomedikal belirteç olduğu kanıtlanmıştır. Sonuç: Bu çalışma inflamatuar parametrelerin akut kolesistit hastalarının ameliyat kararını almada ve ameliyat şeklini belirlemede biyomedikal belirteç olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Tüm parametreler ayrıntılı değerlendirilerek akut kolesistit hastalarının ameliyat kararını almada ve ameliyat şeklini belirlemede kolaylaştırıcı olarak bir skorlama sistemi de ortaya konmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarının geniş vaka serilerini içeren prospektif randomize klinik çalışmalarla desteklenmesi biyomedikal belirteçlerin global kullanılabilirliği için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The majority of patients presenting to the Emergency Department with abdominal pain have gallbladder diseases, especially acute cholecystitis. Acute cholecystitis is an inflammatory disease caused by gallstones or biliary sludge in the gallbladder. There are different opinions on when surgical treatment should be performed in patients with acute cholecystitis. Aim: Determination of the role of NLR/PLR ratio as a biomedical marker in the decision to perform surgery in patients with acute cholecystitis and in the decision to perform open cholecystectomy or laparoscopic cholecystectomy. Materials and Methods: Eight hundred and seventy three patients who applied to Kırıkkale University Medical Faculty Hospital Emergency Service between 2014 and 2023 and were consulted to the General Surgery Clinic with the diagnosis of cholecystitis were included in our study. Patients with choledocholithiasis, cholangitis, gallbladder and bile duct cancers, pancreatitis and patients who refused treatment and left the hospital were excluded from the study and the remaining 567 patients constituted the target group of our study. The values of white blood cell (WBC), C reactive protein (CRP), neutrophil, lymphocyte, leukocyte, neutrophil/lymphocyte ratio, PLR/NLR, total and direct bilirubin, GGT, ALP, RDW, MPV, AST and ALT obtained from the examinations performed on the patients at the time of admission to the hospital were retrospectively examined using the hospital database from the patients' electronic files. In our study, patients who were diagnosed with cholecystitis and admitted to the general surgery clinic and applied to the emergency room were divided into two groups as“those who had surgery within the first three days”and“those who had surgery after the third day”. These two groups were evaluated in terms of laboratory, radiological findings and surgical technique. In addition, a scoring system that can be used to decide on emergency cholecystectomy for patients diagnosed with acute cholecystitis was studied. Moreover, patients who were decided to have surgery in our study were also compared according to age groups and gender. Findings: ALP, CRP, Leukocyte, NLR and NLR/PLR values have been proven to be the best biomedical marker as predictive marker for making emergency cholecystectomy decisions. Conclusion: This study has shown that inflammatory parameters can be used as biomedical markers in making surgical decisions and determining the type of surgery in patients with acute cholecystitis. All parameters were evaluated in detail and a scoring system was also presented as a facilitator in making surgical decisions and determining the type of surgery in patients with acute cholecystitis. Supporting the results of this study with prospective randomized clinical studies including large case series will guide the global usability of biomedical markers.