Katılım finans sistemine yönelik din görevlilerinin algı ve tutumlarının yatırımcı davranışlarına etkisi: Isparta örneği
The impact of religious officials' perception and attitude towards the participation finance system on investor behavior: The case of Isparta
  1. Tez No: 936528
  2. Yazar: SEMRA GENÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İLBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İslami finansın gelişimiyle birlikte, ülkemizde hem İslami finansal ürünlerin çeşitliliği artmakta hem de bu ürünlere yönelik ilgi giderek yükselmektedir. İslami finans okuryazarlığı, farkındalık ve bireysel davranış gibi çeşitli parametreleri ölçmeye yönelik birçok çalışma mevcuttur. Ancak, İslami finans algı düzeyinin yatırım kararlarını nasıl şekillendirdiğine dair derinlemesine analizler nispeten sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, bireylerin İslami finans algı ve bilinç düzeylerinin yatırım davranışlarını nasıl şekillendirdiğini anlamaktır. Araştırma, Isparta İl Müftülüğünde görev yapan on sekiz Diyanet personeli ile gerçekleştirilmiş olup, onların İslami finans konusundaki algılarının yatırım tercihleri üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenoloji yöntemi benimsenmiş ve veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Bu kapsamda, katılımcılara yöneltilmek üzere beş demografik, beş algı ve beş davranış sorusundan oluşan bir mülakat formu hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular betimleyici analiz yöntemi ile sistematik bir şekilde değerlendirilmiş ve detaylandırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, İslami finansın temel ilke ve kavramları, faizsiz finans araçları ve bu araçların kullanım alanları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, İslami finans algısı, bireylerin finansal okuryazarlık düzeyleri ve bu algının yatırım davranışlarıyla ilişkisi, mevcut literatür çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ardından, saha araştırmasının bulguları bu bağlamda analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları göstermektedir ki Diyanet personelinin büyük bir kısmı, İslami finans konusunda temel bilgilere sahiptir ve yatırım tercihleri, sahip oldukları algı ve bilinç düzeyleriyle büyük ölçüde örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of Islamic finance, both the diversity of Islamic financial products and the interest in these products are steadily increasing in our country. Numerous studies have been conducted to measure various parameters such as Islamic financial literacy, awareness, and individual behavior. However, in-depth analyses on how the perception level of Islamic finance shapes investment decisions remain relatively limited. The primary aim of this study is to understand how individuals' perception and awareness levels of Islamic finance influence their investment behaviors. The research was conducted with certain religious personnel working at the Isparta Provincial Mufti's Office, focusing on analyzing their perceptions of Islamic finance and its impact on their investment preferences. The phenomenological method, one of the qualitative research approaches, was adopted in this study, and semi-structured interviews were used as the data collection technique. For this purpose, an interview form was prepared, consisting of five demographic, five perception, and five behavior-related questions directed at the participants. The findings were systematically evaluated and elaborated upon using the descriptive analysis method. In the first section of the study, the fundamental principles and concepts of Islamic finance, interest-free financial instruments, and their areas of application are discussed. In the second section, the perception of Islamic finance, individuals' financial literacy levels, and the relationship between this perception and investment behaviors are evaluated within the framework of the existing literature. Subsequently, the findings of the field research are analyzed within this context. The research results indicate that the majority of the religious personnel possess basic knowledge about Islamic finance, and their investment preferences largely align with their perception and awareness levels.