Vokal topluluklarının kullandıkları şarkı söyleme tekniklerinin tespiti ve eğitimde kullanılmasına ilişkin model önerisi
An analysis of singing techniques utilized by vocal ensembles and a proposed model for their integration into educational practices
- Tez No: 936548
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı vokal topluluklarının kullandığı şarkı söyleme tekniklerinin tespit edilmesi ve müzik eğitiminde kullanılabilmesi için bir model önerisi oluşturulmasıdır. Bu nitel araştırma, tarama modeli biçiminde betimsel nitelikli bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'de aktif olarak sahne alan ve acapella müzik yapan“SesVerSus”,“Vokalemun”,“Acapella Tangram”ve“Barbershop İstanbul”vokal toplulukları ve koro/popüler şarkıcılık alanlarından iki alan uzmanı oluşturmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken Türkiye genelinde aktif müzik yapan topluluklara ulaşılması hedeflenmiş ve bu topluluklardan 4'ü araştırmaya katılmıştır. Bu topluluklar birden fazla kişiden oluştuğu için görüşmeler en az bir topluluk üyesi olacak şekilde toplam 7 kişi ile yapılmıştır. Çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak katılımcılar ile görüşmeler yapılmıştır. Kod-kategori-temalar oluşturulurken titizlik ve nesnellik temelinde veriler analiz edilmiş, aynı zamanda örüntüler ve farklılıklar gözden kaçırılmayarak bütüncül yaklaşılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; vokal topluluklar şarkı söyleme teknikleri açısından, açık vokaller kullandıkları bir şarkı söyleme tekniğine (Popüler Vokal Tekniği) sahiptirler. Yoğun bir bas vokal kullanımı (Tamamlayıcı) ve sıklıkla beatbox (Vokal beatbox) kullanımı vokal toplulukların temel yapı taşlarını oluşturmaktadır, bu durum neredeyse çoğunda aynıdır. En önemli ve klasik korodan en farklı olan yanlardan birisi de enstrüman taklidi (Aynalama/Canlandırma) ile eser seslendirme durumudur. Vokal toplulukların sahne alması sırasında önemli hususlardan biri de improvise (doğaçlama) yapma özgürlüğü bulunmasıdır. Vokal topluluklarda teknoloji ve mikrofon kullanımının yoğunluğu koro ile en önemli farklardan birini oluşturmaktadır. Mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda vokal toplulukları ile ilgili bir ders bulunmamaktadır, bu durumun bir eksiklik olduğu görülmektedir. Araştırmada elde edilen bulgulardan yola çıkarak günümüzde müzik eğitiminin bir türü olan mesleki müzik eğitiminde vokal toplulukların yer alması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the singing techniques used by vocal groups and to propose a model for their use in music education. This qualitative research is a descriptive research in the form of a screening model. The study group of the research consists of the vocal groups“SesVerSus”,“Vokalemun”,“Acapella Tangram”and“Barbershop İstanbul”, which actively perform and make acapella music in Turkey, and two field experts from the choir/popular singing fields. When determining the study group, it was aimed to reach the most active music groups in Turkey and 4 of these groups agreed to participate in the research. Since these groups consisted of more than one person, the interviews were conducted with a total of 7 people, with at least one group member. In the study, interviews were conducted with the participants using the semi-structured interview form developed by the researcher. While creating codes-categories-themes, the data were analyzed on the basis of meticulousness and objectivity, and a holistic approach was taken by not overlooking patterns and differences. According to the analysis results; In terms of singing techniques, vocal groups have a singing technique (Popular Vocal Technique) in which they use open vocals. Intensive use of bass vocals (Complementary) and frequent use of beatbox (Vocal beatbox) constitute the basic building blocks of vocal groups, this situation is almost the same in most of them. One of the most important and different aspects from the classical choir is the situation of performing the work with instrument imitation (Mirroring/Actualization). One of the important issues when vocal groups take the stage is the freedom to improvise. The intensity of technology and microphone use in vocal groups constitutes one of the most important differences from choir. There is no course on vocal groups in institutions providing vocational music education, this situation is seen as a deficiency. Based on the findings obtained in the research, it can be said that vocal groups should be included in vocational music education, which is a type of music education today.