Kenmotsu manifoldlardan Riemann manifoldlara hemi-slant ξ^⊥ Riemann submersiyonlar
Hemi-slant ξ^⊥ Riemann submersions from Kenmotsu manifolds to Riemann manifolds
  1. Tez No: 936547
  2. Yazar: HACI ALİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışmasında Kenmotsu manifoldlardan Riemann manifoldlara hemi-slant ξ^⊥ Riemann submersiyolar tanımlanmış ve geometrik özellikleri incelenmiştir.İlk bölümde,literatür özeti yapılmış ve tez konusu ile ilgili yapılan çalışmalar tanıtılmıştır.İkinci bölümde, Riemann manifoldu ile Kenmotsu manifoldu ve alt manifoldları ile ilgili temel kavramlar ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, Kenmotsu manifoldlarından Riemann manifoldlarına hemi-slant ξ^⊥-Riemann submersiyonunun tanımı,teoremleri ve bu tür submersiyonlarla ilgili örnekler gösterilmiştir. Dördüncü bölümde,bir hemi-slant ξ^⊥ Riemann submersiyon'un tanımından ortaya çıkan distribüsyonların geometrik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hemi-slant ξ^⊥-Riemann submersions from Kenmotsu manifolds to Riemannian manifolds are defined, and their geometric properties are examined. In the first chapter, a literature review is provided, and previous studies related to the topic of the thesis are introduced. In the second chapter, basic concepts related to Riemannian manifolds, Kenmotsu manifolds, and their submanifolds are discussed. In the third chapter, the definition, theorems, and examples of hemi-slant -Riemann submersions from Kenmotsu manifolds to Riemannian manifolds are presented. In the fourth chapter, the geometric properties of the distributions arising from the definition of a hemi-slant -Riemann submersion are investigated.