Folk magic and spirituality in African American culture: A study in the Pittsburgh Cycle by August Wilson
August Wilson'ın the Pittsburgh Cycle adlı eseri üzerinden Afroamerikan kültüründe halk büyüsü ve ruhanilik
  1. Tez No: 936557
  2. Yazar: AMİNE ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kültür, inanç ve sanat, her toplumun ayrılmaz şekilde birbiriyle bağlantılı temel unsurlarıdır. Toplumsal yaşamın bir yansıması olan sanat, o toplumun kültürü ve inanç dünyasıyla biçimlenir, şekillenir ve gelişir. Sanat eserleri, sanatçının ait olduğu toplumun kültürel dokusunu, inanç sistemini ve değer yargılarını yansıtan önemli izler taşır. Özellikle edebiyat ve tiyatro, toplumsal kimliğin ve kolektif deneyimlerin ifade bulduğu en güçlü sanatsal alanlardan biri olarak öne çıkar. Eserlerine yaşadığı toplumun değerlerini yansıtan yazarlardan biri de Afro-Amerikalı edebiyatında ve tiyatro sahnesinde önemli bir yere sahip olan August Wilson'dur. Yerel dile olan hakimiyeti, güçlü imgeler yaratma becerisi ve toplumsal deneyimleri sanatsal bir incelikle işleyişi, onu modern dünyanın en tanınmış Afrikalı-Amerikalı oyun yazarlarından biri haline getirmiştir. Onun tiyatro mirasının belki de en dikkat çekici yönü, yirminci yüzyılda siyah deneyimini her on yıl için bir oyunla tasvir etmeyi hedeflediği The Pittsburgh Cycle ya da diğer adıyla American Century Cycle adlı on oyunluk serisidir. Bu döngü, Afro-Amerikalıların sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamlarını, inançlarını ve kimlik mücadelelerini bir asırlık bir zaman diliminde ele alarak tiyatro sahnesine taşımaktadır. Bu çalışma, Wilson'un American Century Cycle adlı eserinde öne çıkan büyü ve ruhanilik temalarını detaylı bir şekilde inceleyecektir. Çalışma, Wilson'un eserinde büyü ve ruhaniliğin nasıl temsil edildiğini, bu kavramların Afro-Amerikan kültüründeki yerini ve önemini ele almayı hedeflemektedir. Ayrıca, Wilson'un bu temaları kullanarak Afro-Amerikan toplumunun kültürel belleğine ve tarihsel deneyimlerine nasıl bir anlam kazandırdığı bu çalışmanın konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
Culture, belief, and art are the fundamental elements of every society, and they are inextricably linked. Art, which reflects social life, is shaped, formed, and developed by the culture and world of belief of that society. Works of art carry important traces that reflect the cultural texture, belief system, and value judgments of the society to which the artist belongs. Literature and theatre stand out as one of the most potent artistic fields in which social identity and collective experiences find expression. One of the writers who reflects the values of the society in which he lives in his works is August Wilson, who has an important place in African American literature and theatre. His mastery of the local language, ability to create powerful images, and artistic subtlety in handling social experiences have made him one of the most well-known African American playwrights of the modern world. Perhaps the most striking aspect of his theatrical legacy is his ten-play series called The Pittsburgh Cycle, or American Century Cycle, in which he aimed to depict the Black experience in the twentieth century with one play for each decade. This cycle takes African Americans' social, cultural, and economic lives, beliefs, and identity struggles over a century and brings them to the theatre stage. This study will examine the themes of magic and spirituality prominent in Wilson's American Century Cycle work. The study addresses how magic and spirituality are represented in Wilson's work and the place and importance of these concepts in African American culture. It will also attempt to reveal how Wilson uses these themes to give meaning to the African American community's cultural memory and historical experiences.