İskemik ve hemorajik inme klinik parametrelerinin iklime bağlı faktörlerle ilişkisi
Relationship of ischemic and hemorrhagic stroke clinical parameters with climate-related factors
- Tez No: 936558
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREFNUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: İklim değişikliğinin bilinen iki sonucu küresel ısınma ve hava kirliliğidir. Çalışmamızın amacı iklim değişikliği meteorolojik ve hava kalitesi faktörlerin iskemik ve hemorajik inme insidansıyla ilişkisini ve klinik parametreler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: 01 Ocak 2022 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniği servis ve yoğun bakımda 18 yaş üzerinde, ayrıntılı sistemik ve nörolojik muayene, kranial görüntüleme (kranial CT ve / veya MR ) yapıldıktan sonra iskemik ve hemorajik inme tanılarıyla takip edilen 671 iskemik inme, 58 hemorajik inme toplamda 729 inme vakası retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hemorajik ve iskemik inme olarak sınıflandırılan hastaların insidansının aylara ve mevsimlere göre dağılımı demografik, klinik parametrelerle meteorolojik ve hava kalitesi verileri arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Eylül ayında erkek hastalarda hemorajik inme görülme sıklığı iskemik inme görülme sıklığından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (6/31, %19.35'e karşı 26/361, %7.20, p=.018). Mevsimlere göre iskemik inme sıklığı kıyas edildiğinde, kış (%27.12) ve ilkbahar (%28.17) aylarındaki iskemik inme sıklığının sonbahar (%19.67) mevsimindekine kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Mevsimlere göre hemorajik inme yüklerinde de anlamlı bir değişim saptanamadı. Meteorolojik parametrelere göre hemorajik ve iskemik inme yükleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. İskemik inme vakalarında, günlük maksimum sıcaklık(°C), günlük minimum sıcaklık(°C), günlük ortalama sıcaklık(°C) ve buhar basıncı(hPa) ile NIHSS skoru arasında anlamlı ve negatif korelasyon saptandı (Spearman rho=–0.098, p=.011, Spearman rho=–0.087 p=. 025, Spearman rho=–0.122 p=.002, Spearman rho=–0.107 p=.005). İskemik inme vakalarında, günlük maksimum sıcaklık(°C), günlük minimum sıcaklık(°C), günlük ortalama sıcaklık(°C) ve günlük buhar basıncı (hPa) ile RANKIN skoru arasında istatiksel olarak anlamlı ve negatif ilişki saptandı (Spearman rho=–0.087 p=.025 Spearman rho=–0.092 p=.018, Spearman rho=–0.122 p=.002,Spearman rho=–0.079 p=.040). İskemik inme vakalarında klinik ve laboratuvar parametreler değerlendirildiğinde; günlük maksimum sıcaklık(°C), günlük minimum sıcaklık(°C) ve günlük ortalama sıcaklık ile sistolik basınç arasında istatiksel olarak anlamlı ve negatif ilişki saptandı ( Spearman rho=–0.114 p=.003, Spearman rho=–0.103 p=.008, Spearman rho=–0.114 p=.003). İskemik inme vakalarında günlük ortalama nispi nem(%) ile sistolik ve diyastolik kan basıncı kan basıncı arasında pozitif korelasyon belirlendi ( Spearman rho=0.120 p=.002, Spearman rho=0.077 p=.042). İskemik inme vakalarında günlük maksimum sıcaklık(°C), günlük minimum sıcaklık(°C), günlük ortalama sıcaklık (°C) ve günlük buhar basıncı (hPa) ile LDL değeri arasında istatiksel olarak anlamlı ve negatif bir ilişki saptandı (Spearman rho=–0.117 p=.018, Spearman rho=–0.100 p=.044, Spearman rho=–0.102 p=.041, Spearman rho=0.113 p=.024). Hemorajik inme ile hastaneye gelen vakalar için PM10 düzeyi ile hemoglobin değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif korelasyon (Spearman rho=–0.259, p=.049). İskemik inme vakaları için SO2 düzeyi ile NIHSS arasında istatiksel olarak anlamlı bir pozitif ilişki vardı (Spearman rho=0.086, p=.025). İskemik inme vakalarında O3 düzeyi ile sistolik kan basıncı arasında istatiksel olarak anlamlı ve negatif ilişki belirlendi (Spearman rho=-0.085, p=.027). İskemik inme vakalarında SO2 düzeyi ile trigliserit düzeyi arasında istatiksel olarak anlamlı ve negatif bir ilişki vardı (Spearman rho=-0.120, p=.024). İskemik inmede vakalarında yaş, DM ( 3 kat) ve hemoglobin anlamlı risk faktörü olarak belirlendi (p=
Özet (Çeviri)
Objective: Two known consequences of climate change are global warming and air pollution. The aim of our study was to investigate the relationship between climate change, meteorological and air quality factors with the incidence of ischemic and hemorrhagic stroke and their effect on clinical parameters. Materials and method: Between January 1 and December 31, 2023, a total of 729 stroke cases (671 ischemic stroke, 58 hemorrhagic stroke, 729 stroke cases in total) over the age of 18 years, who were followed up with ischemic and hemorrhagic stroke diagnoses after detailed systemic and neurological examination, cranial imaging (cranial CT and/or MRI) were included in the study retrospectively in Selçuk University Faculty of Medicine Hospital Neurology Clinic ward and intensive care unit. The distribution of the incidence of patients classified as hemorrhagic and ischemic stroke according to months and seasons and the relationship between demographic, clinical parameters and meteorological and air quality data were examined. Results: In September, the incidence of hemorrhagic stroke in male patients was statistically significantly higher than the incidence of ischemic stroke (6/31, 19.35% vs. 26/361, 7.20%, p=.018). When the incidence of ischemic stroke was compared by season, the incidence of ischemic stroke was significantly higher in winter (27.12%) and spring (28.17%) compared to fall (19.67%). There was also no significant change in the burden of hemorrhagic stroke by season. There was no significant difference between hemorrhagic and ischemic stroke burden according to meteorological parameters. In terms of functional impairment, there was a significant and negative correlation between daily maximum temperature (°C), daily minimum temperature (°C), daily average temperature (°C) and daily vapor pressure (hPa) and NIHSS score in ischemic stroke cases (Spearman rho=-0.098, p=.011, Spearman rho=-0.087 p= 025, Spearman rho=-0.122 p=.002, Spearman rho=–0.107 p=.005). In ischemic stroke cases, there was a statistically significant and negative correlation between daily maximum temperature (°C), daily minimum temperature (°C), daily mean temperature (°C) and daily vapor pressure (hPa) and RANKIN score (Spearman rho=-0.087 p=.025, Spearman rho=-0.092 p=.018, Spearman rho=-0.122 p=.002, Spearman rho=-0.079 p=.040). When clinical and laboratory parameters were evaluated in ischemic stroke cases, a statistically significant and negative correlation was found between daily maximum temperature (°C), daily minimum temperature (°C) and daily mean temperature and systolic pressure ( Spearman rho=-0.114 p=.003, Spearman rho=-0.103 p=.008, Spearman rho=-0.114 p=.003). There was a positive correlation between mean daily relative humidity (%) and systolic and diastolic blood pressure in ischemic stroke cases ( Spearman rho=0.120 p=.002, Spearman rho=0.077 p=.042). A statistically significant and negative correlation was found between daily maximum temperature (°C), daily minimum temperature (°C), daily mean temperature (°C) and daily vapor pressure (hPa) and LDL value in ischemic stroke cases (Spearman rho=-0.117 p=.018, Spearman rho=-0.100 p=.044, Spearman rho=-0.102 p=.041, Spearman rho=0.113 p=.024). Statistically significant and negative correlation between PM10 level and hemoglobin value for cases hospitalized with hemorrhagic stroke (Spearman rho=-0.259, p=.049). There was a statistically significant and positive correlation between SO2 level and NIHSS (Spearman rho=0.086, p=.025). There was a statistically significant and negative correlation between O3 level and systolic blood pressure in ischemic stroke patients (Spearman rho=-0.085, p=.027). There was a statistically significant and negative correlation between SO2 level and triglyceride level in ischemic stroke cases (Spearman rho=-0.120, p=.024). Age, DM (3-fold) and hemoglobin were determined as significant risk factors in ischemic stroke cases (p=