Türkiye'de dış ticaret işlemlerine sağlanan teşviklerin Türkiye muhasebe standartları çerçevesinde muhasebeleştirilmesi
Accounting of incentives provided for foreign trade transactions in Turkey within the framework of Turkish accounting standards
- Tez No: 936584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ihracat yapan işletmelere sağlanan teşviklerin Türkiye Muhasebe Standartları (TMS 20) doğrultusunda nasıl muhasebeleştirileceği ve mali tablolarda nasıl raporlanacağının belirlenmesidir. Teşviklerin doğru ve şeffaf bir biçimde muhasebe kayıtlarına aktarılması, finansal tabloların gerçeği yansıtmasını sağlar. Bu çerçevede, ihracatçı faaliyetler için sunulan teşviklerin nasıl kaydedileceği, sermaye ve gelir öğeleri üzerinden örneklerle ele alınmış ve bu veriler ışığında karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Ülkemizdeki ihracata yönelik destekler, 2022 yılına kadar 1995 tarihli bir kararname ve Ekonomi Bakanlığı'nın genelgeleri çerçevesinde uygulanmaktaydı. Ancak, 18 Ağustos 2022 tarihinde çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile“5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar”yürürlüğe girdi. Bu kararname kapsamlı bir şekilde analiz edilerek, 2024 yılı itibarıyla bu desteklerin rakamsal değerlerinde güncellemeler yapılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde, dış ticaret işlemlerine yönelik temel kavramlara geniş bir perspektiften bakılmıştır. İhracat ve ithalat süreçleri, bu süreçlerde kullanılacak belgeler, teslimat ve ödeme şekilleri, kapsamlı bir biçimde analiz edilmiştir. İkinci bölümde ise teşvik kavramları ile ihracatta teşvik konusu ele alınmış; devletin sağladığı veya sağlamakta olduğu teşviklerin amaçları, özellikleri ve Türkiye'de ihracata yönelik olarak işletmelere sunulan teşvik türleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Ek olarak, TMS 20 Devlet Teşviklerinin Muhasebeleştirilmesi Standardı tanımlanmış; bu standardın amacı, kapsamı ve temel kavramları ile sermaye ve gelir yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın üçüncü bölümü, işletmelere yönelik ihracat teşviklerinin ve yardımlarının, TMS 20 çerçevesindeki gelir ve sermaye yaklaşımlarına göre muhasebeleştirilmesini; bu sürecin nasıl yürütüleceğini uygulamalı örneklerle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine how incentives provided to exporting businesses in Turkey will be accounted for in accordance with the Turkish Accounting Standards (TMS 20) and how they will be reported in the financial statements. Transferring incentives to accounting records in an accurate and transparent manner ensures that financial statements reflect the truth. In this context, how incentives provided for exporting activities will be recorded has been discussed with examples on capital and income items and comparative evaluations have been made in the light of this data. Export-oriented supports in our country were implemented within the framework of a decree dated 1995 and circulars of the Ministry of Economy until 2022. However, with the Presidential Decree issued on August 18, 2022, the“Decree No. 5973 on Export Supports”came into force. This decree was analyzed comprehensively and updates were made to the numerical values of these supports as of 2024. In the first part of our study, the basic concepts of foreign trade transactions were examined from a broad perspective. Export and import processes, documents to be used in these processes, delivery and payment methods were analyzed in a comprehensive manner. In the second part, the concepts of incentives and the subject of incentives in exports were discussed; the purposes and characteristics of the incentives provided or being provided by the state and the types of incentives offered to businesses for export in Turkey were explained in detail. In addition, the TMS 20 Accounting Standard for State Incentives was defined; the purpose, scope and basic concepts of this standard and the capital and income approaches were emphasized. In the third part of our study, the accounting of export incentives and aids for businesses according to the income and capital approaches within the framework of TMS 20; how this process is carried out was discussed with practical examples.