Ortaokul öğrencilerinin algılanan öz düzenleme becerileri, okuma tutumu, okuma kaygısı, okuma başarısı ve okuma motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perceived self-regulation skills, reading attitude, reading anxiety, reading achievement and reading motivation in secondary school
- Tez No: 936585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARAKUŞ TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin algıladıkları öz düzenleme becerileri ile okuma tutumu, okuma motivasyonu, okuma kaygısı ve okuma başarası arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın amacına ulaşabilmek için, veri toplama, analiz etme ve yorumlama süreçlerinde nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı üç devlet okulunda eğitim gören 416 yedinci sınıf öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılının bahar döneminde uygulanmaya başlanmıştır. Öğrencilerin okuma başarıları, Taşkın ve Sallabaş (2022) tarafından geliştirilen 'Okuma Başarı Testi' ile, okuma tutumları, Çakıroğlu ve Palancı (2015) tarafından uyarlanan 'Okuma Tutum Ölçeği' ile, okuma kaygıları ise Tekdemir (2019) tarafından geliştirilen 'Okuma Kaygı Ölçeği' ile ölçülmüştür. Öğrencilerin algıladıkları öz düzenleme becerileri Arslan ve Gelişli (2015) tarafından geliştirilen 'Algılanan Öz Düzenleme Ölçeği' ile, okuma motivasyonları ise Durmuş (2014) tarafından geliştirilen 'Okuma Motivasyon Ölçeği' ile belirlenmiştir. Araştırma bulgularının analizinde yapısal eşitlik modeli ve bootstrap regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin algıladıkları öz düzenleme becerilerinin, okuma kaygısını azalttığı, okuma motivasyonunu ve tutumunu artırdığı ve bunun da okuma başarısını dolaylı yoldan iyileştirdiği saptanmıştır. Ayrıca, öz düzenleme becerilerinin okuma başarısını doğrudan olumlu etkilediği, ancak okuma kaygısı, motivasyon ve tutumunun etkisinin daha sınırlı olduğu neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the self-regulation skills perceived by middle school students and their reading attitudes, reading motivation, reading anxiety, and reading success. In order to achieve the purpose of the study, the relational screening method, one of the quantitative research methods, was used in the data collection, analysis, and interpretation processes. The study was conducted on 416 7th grade students studying in three public schools affiliated with the Ministry of National Education. The study was implemented in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The students' reading success was measured with the 'Reading Achievement Test' developed by Taşkın and Sallabaş (2022), their reading attitudes were measured with the 'Reading Attitude Scale' adapted by Çakıroğlu and Palancı (2015), and their reading anxiety was measured with the 'Reading Anxiety Scale' developed by Tekdemir (2019). Students' perceived self-regulation skills were determined with the 'Perceived Self-Regulation Scale' developed by Arslan and Gelişli (2015), and their reading motivation was determined with the 'Reading Motivation Scale' developed by Durmuş (2014). Statistical methods such as structural equation model and bootstrap regression analysis were used in the analysis of research findings. According to the research results, it was determined that students' perceived self-regulation skills reduced reading anxiety, increased reading motivation and attitude, and this indirectly improved reading success. In addition, it was concluded that self-regulation skills directly affected reading success positively, but the effect of reading anxiety, motivation and attitude was more limited.