TMS 20'ye göre devlet teşviklerinin muhasebeleştirilmesi ve örnek bir işletmede uygulanması
Accounting for government grants to TAS 20 and application on a model company
  1. Tez No: 298240
  2. Yazar: BAŞAK KAVCAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYGUR TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Uluslararası ticaret, para ve sermaye hareketlerinin önemli boyutlara ulaşmasıyla, finansal bilgi kullanımında, ülkeler arası farklılığı azaltarak, şeffaflığı sağlamak amacıyla uluslararası alanda genel kabul görecek muhasebe standartları çalışmaları başlamış ve Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları seti oluşturulmuştur. Ülkemizde de muhasebe ve finansal raporlamaya ilişkin çok başlı uygulamaya son vermek amacıyla, muhasebe standartlarını oluşturmak ve yayımlamak üzere kurulan Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu, Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarını esas alarak, Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları setini oluşturmuştur. Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları kapsamında, Türk ekonomisine, işletme yapısına ve gereksinimlerine göre hazırlanan ve pek çok alanı içeren standartlar bulunmaktadır. ?TMS 20 Devlet Teşviklerinin Muhasebeleştirilmesi ve Devlet Yardımlarının Açıklanması? standardı ile pek çok bireysel yatırımcıya veya işletmeye faydalar sağlayan, halkın refah seviyesinin yükseltilmesinde, yatırımda, üretimde ve dolayısıyla kalkınmada etkili olan devlet teşviklerinin de muhasebeleştirme ve raporlama süreçleri açıklanmıştır. Türkiye Muhasebe Standartlarına geçiş sürecinde, uygulamaya yönelik çalışmaların, bu geçiş sürecini pek çok işletme açısından daha kolay hale getireceği düşüncesiyle hazırlanan ?TMS 20'ye Göre Devlet Teşviklerinin Muhasebeleştirilmesi ve Örnek Bir İşletmede Uygulanması? başlıklı çalışma ile geniş bir uygulama alanına sahip olan devlet teşvikleri; yatırım teşvikleri, ihracat teşvikleri, Ar-Ge teşvikleri ve vergisel teşvikler şeklindeki sınıflandırma ile sınırlı tutulmuş ve bu sınıflandırma çerçevesinde açıklanmıştır. Standart kapsamında hem devlet teşvikleri sınıflandırması hem de devlet teşvikleri muhasebeleştirme yöntemleri araştırılmış ve örnek işletmede uygulama alanları incelenmiştir. Bu bağlamda, örnek işletmede yapılan inceleme ile görülmektedir ki, yararlanılan teşvikler kapsamında sağlanan kazançlar yüksek düzeydedir. Standart kapsamında, uygulama alanına göre kâr ya da zararda veya finansal durum tablosu (bilanço) ile ilişkilendirilerek kayıtlara alınabilen devlet teşviki kazançları, örnek işletmedeki devlet teşviki muhasebeleştirme süreçlerine de yenilikler getirecektir. Bu amaçla, devlet teşvikleri kapsamında elde edilen tüm kazançlar hesaplanabilir hale gelmeli, ardından da kazançlar kayıtlara yansıtılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In conjunction with the attaining of International trade, money and capital movements to significant amounts, a study that will internationally be accepted is commenced to achieve the transparency by reducing the difference between countries in usage of financial knowledge and International Financial Reporting Standard is created. Turkish Accounting Standards Committee which had been founded to compose and publish the accounting standards for terminating the variation in accounting and financial reporting implementation established the Turkish Accounting/Financial Reporting Standards based on IFRS. Within the scope of TFRS, there are numerous standards in various areas which had been established in accordance with Turkish economy, management structure and management requirements. Government grants which provide various benefits to individual investors and enterprises, increases level of public welfare and effective in investment, production and therefore growth. The accounting and reporting of government grants is explained in ?TAS 20 Accounting Government Grants and Disclosures of Government Assistance?. In thesis, ?Accounting for Government Grants According to TAS 20 and Application on a Model Company? which had been composed with the idea that the implementation oriented studies may make the transition period smoother to various enterprises, the government grants which have wide area of implementation had been limited to investment grants, export grants, R&D grants and taxational grants. They are explained within this limit. Classification of government grants and accounting methods of government grants had been investigated and implementation areas in model company had been examined. In this context, through the study on model company it is evident that the savings earned through the utilization of government grants are considerably high. According to the standard, government grant savings, which may be accounted in profit, deficit or accounted by associating with financial reports may also bring innovation to government grants accounting processes of model company. For that purpose, all the savings acquired through government grants shall be calculated and reflected to records.