Ortaokul öğrencilerinin algılanan öz düzenleme becerileri, yazma kaygısı, yazma tutumu, yazma motivasyonu ve yazma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between secondary school students' perceived self-regulation skills, writing anxiety, writing attitude, writing motivation and writing skills
  1. Tez No: 936586
  2. Yazar: UĞUR KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARAKUŞ TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin algılanan öz düzenleme becerileri, yazma kaygısı, yazma tutumu, yazma motivasyonu ve yazma becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, yazma becerilerinin bilişsel ve duyuşsal yönlerini ele alarak öz düzenleme becerilerinin yazma sürecine etkisini anlamayı hedeflemektedir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında ortaokul 7. sınıf öğrencilerinden oluşan 309 kişilik bir çalışma grubuyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama sürecinde Algılanan Öz-Düzenleme Ölçeği, Yazma Kaygısı Ölçeği, Yazma Tutumu Ölçeği, Yazma Motivasyonu Ölçeği ve Yazma Becerisi Analitik Rubriği kullanılmıştır. Verilerin analizi için yapısal eşitlik modellemesi (YEM) uygulanmıştır. Bu yöntemle öz düzenleme becerilerinin yazma kaygısı, yazma tutumu ve yazma motivasyonu üzerindeki etkileri ile bu değişkenlerin yazma başarısını nasıl yordadığı incelenmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin öz düzenleme becerilerinin yazma becerileri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Öz düzenleme becerilerinin, yazma kaygısını azaltarak ve yazmaya yönelik olumlu tutumlar geliştirerek yazma motivasyonunu artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca, yazma kaygısı, tutumu ve motivasyonunun yazma başarısını anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, yazma eğitiminin daha etkili hâle getirilmesi için öz düzenleme becerilerinin önemine dikkat çekmekte ve eğitimciler ile araştırmacılara yönelik önemli öneriler sunmaktadır. .
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between middle school students' perceived self-regulation skills, writing anxiety, writing attitude, writing motivation, and writing skills. The study aims to understand the impact of self-regulation skills on the writing process by addressing both the cognitive and affective dimensions of writing skills. The research was conducted during the 2023-2024 academic year with a sample of 309 seventh-grade middle school students. In the data collection process, the Perceived Self-Regulation Scale, Writing Anxiety Scale, Writing Attitude Scale, Writing Motivation Scale, and Writing Skills Analytic Rubric were used. Structural Equation Modeling (SEM) was employed for data analysis. This method investigated the effects of self-regulation skills on writing anxiety, writing attitude, and writing motivation, as well as how these variables predict writing performance. The findings of the study reveal that self-regulation skills have a significant effect on writing skills. It was determined that self-regulation skills reduce writing anxiety, foster positive attitudes toward writing, and enhance writing motivation. Furthermore, writing anxiety, attitude, and motivation were found to significantly predict writing performance. This study highlights the importance of self-regulation skills in improving the effectiveness of writing education and provides valuable recommendations for educators and researchers.