Pirinç malzemede döküm prosesini etkileyen tasarım parametrelerinin magmasoft yazılımında incelenmesi ve bir örnek çözümün işlenmesi
Investigation of design parameters affecting casting process in brass material in magmasoft software and processing a sample solution
- Tez No: 936588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, döküm işlemi sırasında oluşabilecek hataların döküm öncesinde tahmin edilmesi, iyileştirilmesi ve yüksek verim (daha az hurda) dökülebilmesini sağlayan simülasyon programının tanıtımı, yapılan çalışmaların kısa özetleri verilmiştir. dünya çapında ve yürüttüğümüz vaka çalışması sunulmaktadır. Dökümü yapılacak parçalar henüz tasarım aşamasındayken analiz çalışmaları yapılır. Analiz çıktılarına göre iyileştirme yapılacak detaylar belirlenir, tasarım yenilenir ve tekrar analiz yapılır. Bu döngü, döküm sürecinde en iyi verimi alana kadar devam eder. Bu çerçevede örnek bir tasarım için analiz ve iyileştirmeler yapılmış, deneysel olarak doğrulanmış ve ön seri üretim aşamasına geçiş sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the introduction of the simulation program, which allows the prediction of the errors that may arise during the casting process, before the casting, its improvement and high efficiency (less scrap) to be poured, brief summaries of the studies carried out around the world and the case study we have carried out are presented. Analysis studies are carried out while the parts to be cast are still in the design phase. According to the analysis outputs, the details to be improved are determined, the design is renewed and the analysis is done again. This cycle continues until you get the best efficiency in the casting process. Within this framework, analysis and improvements were carried out for a sample design, it was experimentally verified and the transition to the pre-series production phase was achieved.