Farklı materyallerden üretilmiş endokron restorasyonlarda preparasyon geometrisinin uzun dönem başarıya etkisinin incelenmesi
The assessment of preparation geometry on long term success in the endocrown restoration produced by different materials
  1. Tez No: 576680
  2. Yazar: ESMA ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI URAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Farklı materyallerden üretilen endokron restorasyonların, diş üzerinde yerleştirileceği alanın farklı şekillerde hazırlanmasının uzun dönem klinik başarıya etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Alt birinci molar dişlere (n=30) kanal tedavisi işlemleri uygulandıktan sonra iki gruba ayrıldı. Birinci gruba mine sement sınırının 1 mm üzerinden herhangi bir aksiyel duvar bırakılmadan, ikinci gruba ise bukkal duvar bırakılarak, kavite preparasyonu hazırlandı. İki farklı preparasyon geometrisinde üç farklı kimyasal içeriğe sahip hibrit seramik bloktan üretilen endokron restorasyonlar altı alt gruba ayrıldı (n=5). Restorasyonlar rezin simanla simante edildi. Simantasyon sonrasında tüm örnekler termal yaşlandırma işlemine tabi tutuldu. Yaşlandırma sonrasında Universal test cihazına yerleştirilen örneklere oblik yükleme uygulandı ve kırılma dayanımı değerleri kaydedildi. Kırık tipleri taramalı elektron mikroskopu (x250 büyütme) ve stereomikroskop altında incelendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Sonlu elemanlar stres analizi (SESA) için, üç boyutlu modellemeler in vitro test koşullarını taklit edecek şekilde bilgisayar ortamında oluşturuldu. Elde edilen bu modellere bukkal tüberküllerin lingual eğiminden oblik olacak şekilde 200 N kuvvet uygulanarak oluşan stresler üç boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemiyle incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the effects of preparation of endocrown restorations produced from different materials to be placed on a tooth in different ways on long term clinical success. Material and Method: The lower first molar teeth (n=30) were divided into two groups after canal treatment procedures applied over them. In the first group, the cavity preparation was performed without applying any axial wall above 1 mm of the enamel cemented border while applying only a buccal wall in the second group. Endocrown restorations produced from hybrid ceramic block with three different chemical contents in two different preparation geometries were divided into six subgroups (n=5). Restorations were cemented with resin cement. All samples selected were subjected to thermal cycling after the cementation. After aging process, oblique loading was applied to the samples placed on the Universal test apparatus and fracture strength values were recorded. The fracture types were examined under a scanning electron microscope (under x250 magnification) and a stereomicroscope. Statistical analysis of the data obtained was performed. Three-dimensional models were created in a computer environment to simulate in vitro test conditions for finite element analysis (FEA). Stresses were examined by three dimensional FEA method. In these models, stresses were applied by using three dimensional FEA method by applying 200 N force to oblique from the lingual slope of the buccal tubercles. Results:.