D vitamini Kullanan ve Kullanmayan Kadınlarda Premenstural Sendrom Şiddeti
The Severity Of Premenstrual Syndrome in Women Using and Not Using Vitamin D
- Tez No: 936596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER İLÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Bu çalışma doğurganlık çağındaki kadınların D vitamini kullanım durumunun premenstrual sendrom ile ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı nitelikte planlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırma, Ekim 2024- Aralık 2024 tarihleri arasında bir devlet hastanesine başvuru yapan 18- 49 yaş aralığındaki 128 kadın katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler yüz yüze anket uygulaması ile toplanmış olup anket formu; Katılımcıların Tanıtıcı Özelliklerini Kapsayan Bilgi Formu, Görsel Ağrı Skalası, Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği ve Premenstrual Sendrom Ölçeğini içermektedir. Veriler IBM SPSS Statistics 26 programına aktarılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlılık değeri p<0,05 olarak kabul edilmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza katılan kadınların %36,7'sinde PMS saptanmıştır. D vitamini kullanan kadınlarda PMSÖ toplam puan ortalaması 102,67±39,42, D vitamini kullanmayan kadınlarda 128,59±44,78 olarak hesaplanmış olup istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. D vitamini kullanan kadınların görsel ağrı skalası toplam puan ortalaması 2,31± 2.34, D vitamini kullanmayan kadınların ise 3,81± 2,75 olarak bulunmuştur (p<0,05). Premenstrual Sendrom Ölçeği ve alt boyutları ile Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı derecede bir ilişki bulunmuştur (her biri için; p<0.05). SONUÇ: D vitamini takviyesi alan kadınlarda PMS semptomları daha az görülmektedir ve PMS şiddeti ve ağrı düzeyi D vitamini kullanmayan kadınlara oranla daha düşüktür. Güneşe daha uzun süre maruz kalan kadınların depresyon yaşama olasılığı daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND and AIM: This study was designed as a cross-sectional and comparative investigation to examine the relationship between vitamin D usage and premenstrual syndrome in women of reproductive age. MATERIAL and METHODS: The research was conducted between October 2024 and December 2024 with 128 female participants aged 18 to 49 who aplied a State Hospital. Data were collected through face-to-face surveys, which included the Participant Information Form, Visual Analog Scale, Depression, Anxiety, and Stress Scale and the Premenstrual Syndrome Scale. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics 26. Statistical significance was accepted as p<0.05. RESULTS: Premenstrual syndrome (PMS) was identified in 36.7% of the women participating in the study. The total mean score of the PMS Scale was 102.67±39.42 among women who used vitamin D, while it was 128.59±44.78 among those who did not and a statistically significant difference was found. The mean total score of the Visual Analog Scale was 2.31±2.34 for women using vitamin D, and 3.81±2.75 for those not using it (p<0.05). A statistically significant positive correlation was found between the Premenstrual Syndrome Scale and its subdimensions and the Depression, Anxiety, and Stress Scale (for each p<0.05). CONCLUSIONS: Women who take vitamin D supplements experience fewer PMS symptoms, and the severity of PMS and pain levels are lower compared to those who do not use vitamin D. Women who are exposed to sunlight for longer periods are less likely to experience depression.