COVİD-19 pandemi sürecinde eğitim içerikli haberlerin incelenmesi
An analysis of education-related news during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 936597
  2. Yazar: ELİF KABAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FARUK YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Covid-19 salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte başlayan olağanüstü dönemde toplumsal yaşamın bütün alanlarıyla birlikte eğitim de olumsuz etkilenmiştir. Bu süreçte salgınla ilgili konuların ve olumsuz etkilenen toplumsal yaşama ilişkin alanlardaki gelişmelerin medyadaki sunumları önem kazanmıştır. Bu araştırmanın temel amacı Covid-19 salgın sürecinde Hürriyet gazetesinde yer alan eğitim içerikli haberlerin genel bir değerlendirmesini yapabilmektir. Araştırmanın çalışma grubunu Hürriyet gazetesinde 2020-2022 yılları arasında yer alan eğitim konulu haberler oluşturmuştur. Gazetede yer alan eğitim içerikli haberlerin durumu, yıllara göre dağılımı, temaları, söylem bakımından özellikleri, bu haberlerde kimlerin görüşlerine yer verildiği ve bu haberlerde nasıl bir eğitim anlayışı yansıtıldığı doküman analizi yöntemiyle incelenmiş ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları incelenen eğitim içerikli haberlerin çoğunlukla yükseköğretime ilişkin olduğunu ve eğitim, telafi eğitim, eğitim sistemi konulu haberlerde söylem seçkinlerinin yüksek oranda bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
During the extraordinary period that began with the emergence of the Covid-19 pandemic, education, along with all other areas of social life, was negatively affected. In this process, the media's portrayal of issues related to the pandemic and developments in areas of social life negatively impacted by the pandemic gained importance. The primary aim of this research is to provide a general evaluation of education-related news featured in the Hürriyet newspaper during the Covid-19 pandemic. The study group consists of education-related news articles published in Hürriyet between 2020 and 2022. The status, yearly distribution, themes, discourse characteristics, the perspectives featured, and the educational approach reflected in these news articles were examined using document analysis and analyzed through content analysis. The research findings show that the majority of the education-related news articles examined focused on higher education, and that discourse elites were prominently featured in news articles related to education, remedial education, and the education system.