Zemahşerî tefsirinde cennet tasviri
Description of heaven in the context of verses and hadiths
- Tez No: 936614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT TAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
“Zemahşerî'de Cennet Tasviri”adlı bu çalışmamızda İslamiyette vaad edilen bir dünya olan cennetin nasıl bir yer olduğunu anlatmaya çalıştık. Tarih boyunca insanlığın merakını sarsan fakat duyu yetileriyle algılanmayan ve Kur'ân-ı Kerîm'inde insanlara teşvik edecek şekilde ele alınan cennetin Mu'tezilî bir âlim olan Zemahşerî'nin gözünden bakmayı amaçladık. Bu bağlamda“el-Keşşâfʿan hakâʾikı ğavâmizi't-tenzîl veʿuyûni'l-ekâvîl fî vücûhi't-teʾvîl”eseri çalışmamızın ana kaynağı olmuştur. Bu çalışma giriş ve üç bölüm olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konumuzun amacına, yöntemine ve kapsamına değindik. İlk bölümde ise çalışmaya kaynaklık eden Zemahşerî'nin hayatına ve cennet kelimesinin semantiğine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise cenneti tasvir eden ayetler ele alınmış, yazarımızın bu konuya bakış açısı irdelenmiştir. Son bölümde de cennet hayatı ele alınmıştır. Burada cennete girenlerin veya giremeyecek olanların kimler olduğu ve cennette hayatın nasıl işleyeceğine dair bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Description of Heaven in Zamakhshari Tafsir”, we tried to explain what heaven, which is the world promised in Islam, is like. We aimed to look through the eyes of Zamakhshari, a Mu'tazili scholar, about heaven, which has shaken humanity's curiosity throughout history, but has not been perceived by the senses and is discussed in a way that will encourage people in the Holy Quran. In this context, the work“el-Keşşâfʿan haḳāʾiḳı ğavâmiżi't-tenzîl veʿuyûni'l-eḳāvîl fî vücûhi't-teʾvîl”has become the main source of our study. This study consists of three parts: introduction and three chapters. In the introduction section, we touch upon the purpose, method and scope of our subject. In the first part, the life of Zamakhshari, who is the source of the study, and the semantics of the word paradise are included. In the second part, the verses describing heaven are discussed and our author's perspective on this subject is examined. In the last chapter, life in heaven is discussed. Here is information about who will or will not enter heaven and how life will work in heaven.