Entegre raporlama ile işletme performans ilişkisi: BIST'te imalat sektöründe bir araştırma
Relationship between integrated reporting and business performance: A study in BIST manufacturing sector
- Tez No: 936615
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Finansal bilgilerin rapor haline getirilmesiyle ortaya çıkan kurumsal raporlama süreçlerine, sosyal ve çevresel konularda dâhil edilerek sürdürülebilirlik raporları çerçevesinde devam edilmiştir.Sürdürülebilirlik raporlarında oluşan bazı eksiklikler nedeniyle günümüzde şirketlerin stratejilerini, beklentilerinin ve performansının kısa, orta ve uzun vadede ne gibi değer yaratacağını sağlamak amacıyla entegre raporlama sürecine geçiş yapılmıştır. Bu çalışmada entegre raporlama konusunda entegre raporlamanın tanımı, içeriği ve şirketlere sağladığı faydalar araştırılmıştır. Literatür taraması yapılmıştır. Entegre raporlamanın ile işletme performans ilişkileri değerlendirilerek BIST imalat sektörü üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan veri seti ile panel veri analizi yapılarak hipotezlerin anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırma kapsamında entegre raporlama ile işletme performans ilişkisinin olumlu olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate reporting processes that emerged by reporting financial information have been continued within the framework of sustainability reports by including social and environmental issues. Due to some deficiencies in sustainability reports, an integrated reporting process has been implemented in order to provide the short, medium and long-term value that companies' strategies, expectations and performance will create. In this study, the definition, content and benefits of integrated reporting have been investigated. A literature review has been conducted. A study on BIST manufacturing sector has been conducted by evaluating the relationships between integrated reporting and business performance. It has been determined that the hypotheses are significant by performing panel data analysis with the created data set. Within the scope of the research, it has been observed that the relationship between integrated reporting and business performance is positive.