İnşacı perspektiften kimlik ve Türk dış politikası: Kafkasya ile ilişkiler bağlamında Karabağ Savaşları
Identity and Turkish foreign policy from a constructivist perspective: The Karabakh Wars in the context of relations with the Caucasus
- Tez No: 936616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Kimliğin, Türk dış politikasındaki yerinin inşacı yaklaşıma dayandırılarak analiz edildiği bu çalışmada, Türkiye'nin bilhassa Soğuk Savaş sonrası dış politika yönelimlerinin, Türkiye Cumhuriyeti kimliğinin değişmesi ve eksen kayması yaşamasına neden olduğuna dair argümanlar doğrultusunda Türk dış politikasını yapan kimliğin hangi kimlik olduğu ve belirlenen bu kimliğin zaman içerisinde yaşadığı düşünülen değişim ve dönüşüm süreçleri irdelenmiştir. Bu bağlamda analiz için ilk olarak, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kimliğinin ne olduğu belirlenmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nda devleti kurtarma amacıyla başlatılan cumhuriyetin ilanıyla birlikte ise devleti kuran bir olguya dönüşen modernleşme ve Batılılaşma sürecinin etkisiyle Türk kimliğinin, Batılı bir şekilde inşa edildiği neticesine ulaşılmıştır. Bu çerçevede, Soğuk Savaş sürecinde bizi karşılayan Batılı kimliğin, Soğuk Savaş sonrasında yaşadığı dönüşüm ele alınmış ve bilhassa Adalet ve Kalkınma Partisi dönemi dış politika yönelimleri incelenmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'nin yeni dış politika arayışları çerçevesinde Kafkasya ve Karabağ Savaşları'nda gerçekleştirdiği pratiklere bakılmıştır. Bu analizin sonucunda ise devlet kimliğinin değişmediği ancak Batı'yı algılayışında bir değişim yaşandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which analyzes the place of identity in Turkish foreign policy based on a constructivist approach, the arguments suggesting that Turkey's foreign policy orientations, particularly after the Cold War, have caused changes in the identity of the Republic of Turkey and a shift in its axis, have been examined in terms of which identity shapes Turkish foreign policy and the processes of change and transformation that this identity is thought to have undergone over time. In this context, first, the identity of the Republic of Turkey was determined for analysis. It was concluded that Turkish identity was constructed in a Western manner under the influence of the modernization and Westernization process, which began as an effort to save the state in the Ottoman Empire and transformed into a phenomenon that established the state with the proclamation of the republic. Within this framework, the transformation of the Western identity that we encountered during the Cold War period in the post-Cold War era was addressed, and particularly the foreign policy orientations during the Justice and Development Party period were examined. In this context, Turkey's practices in the Caucasus and Karabakh Wars within the framework of its search for new foreign policy directions were analyzed. As a result of this analysis, it was observed that the state identity has not changed, but there has been a change in the perception of the West.