Otomotiv plastik yan sanayinde fiziksel ortam ölçüm sonuçları ve değerlendirilmesi
Physical environment measurement results and evaluation in automotive plastic supply industry
- Tez No: 936636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1201
Özet
Kapsamda Değerlendirilecek Parametreler Ağır Metal Ölçümü - Kişisel Ölçümler ve ya Ortam Ölçümleri VOC Ölçümü - Kişisel Ölçümler ve ya Ortam Ölçümleri Gürültü Ölçümü - Kişisel Ölçümler ve ya Ortam Ölçümleri Termal Konfor Ölçümü - Kişisel Ölçümler ve ya Ortam Ölçümleri Aydınlatma Ölçümü - Kişisel Ölçümler ve ya Ortam Ölçümleri Titreşim Ölçümü - Kişisel Ölçümler ve ya Ortam Ölçümleri Toz Ölçümü - Kişisel Ölçümler ve ya Ortam Ölçümleri Standart, Materyal ve Yöntem ve Sonuç kapsamında verilecekler - Tez İçeriği Giriş Fabrika Tanıtımı, İş Akım Şeması ve Proses Özetleri Parametre Standartları Ölçüm Metodları Ölçümler Analiz Sonuçları NIOSH-OSHA-ACGIH ve Türkiye Yönetmelikleri Sınır Değer Kıyaslaması Yorumlar ve Değerlendirilmesi Kaynakça Atıf yapılacak olan Ulusal ve Yerel Yönetmelikler NIOSH - : National Institute for Occupationel Safety and Healty – Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü OSHA - : Occupational Safety and Health Administration-Mesleki Sağlık ve Güvenlik Kurumu ACGIH - : American Conference of Governmental Industrial Hygienists -Amerika Ulusal Hijyenistler Birliği (ABD) Kanserojen ve Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Tozla Mücadele Yönetmeliği Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Korunmasına Dair Yönetmelik Çalışanların Titreşim İle İlgili Risklerden Korunmasına Dair Yönetmelik İşyeri Bina Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik (Termal Konfor - Aydınlatma) TS EN 12464-1 (İç Mekan Aydınlatma)- TS EN 12464-2 (Dış Mekan Aydınlatma)
Özet (Çeviri)
Parameters to be Evaluated in Scope Heavy Metal Measurement - Personal Measurements or Environmental Measurements VOC Measurement - Personal Measurements or Environmental Measurements Noise Measurement - Personal Measurements or Environmental Measurements Thermal Comfort Measurement - Personal Measurements or Environmental Measurements Lighting Measurement - Personal Measurements or Environmental Measurements Vibration Measurement - Personal Measurements or Environmental Measurements Dust Measurement - Personal Measurements or Environmental Measurements What will be given within the scope of Standard, Material and Method and Result - Thesis Content Entrance Factory Introduction, Workflow Diagram and Process Summaries Parameter Standards Measurement Methods Measurements Analysis Results NIOSH-OSHA-ACGIH and Türkiye Regulations Limit Value Comparison Comments and Evaluation Source National and Local Regulations to be referenced NIOSH - : National Institute for Occupational Safety and Health OSHA - : Occupational Safety and Health Administration ACGIH - : American Conference of Governmental Industrial Hygienists - National Association of Hygienists of America (USA) Regulation on Health and Safety Precautions in Working with Carcinogenic and Mutagen Substances Regulation on Health and Safety Measures in Working with Chemical Substances Dust Fight Regulation Regulation on the Protection of Employees from Noise-Related Risks Regulation on the Protection of Employees from Vibration Related Risks Regulation on Health and Safety Measures to be Taken in Workplace Building Extensions (Thermal Comfort - Lighting) TS EN 12464-1 (Indoor Lighting) - TS EN 12464-2 (Outdoor Lighting)