Su belleği söylemi bağlamında tapınma mekanlarında suyun tezahürleri üzerine bir inceleme
An examination of the manifestations of water in places of worship in the context of water memory discourse
- Tez No: 936637
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ZENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Yaşamın her alanında olduğu gibi mimari üzerindeki etkileri yadsınamayacak olan su, canlılara hayat verdiği gibi, mimariye de biçim ve anlam katmaktadır. Suyun mekandaki rolü ana mekâna eşlik etmek, mimari mekânın tamamlayıcısı olmak, bazen kendi kendine bir mekân üretmek(su-mekân) şeklinde olabilmektedir. Suyla tasarlanan mekanların sahip olduğu duyusal nitelikler, kullanıcıya sunduğu deneyimler, mekânda yarattığı doku, ortama verdiği canlılık ve doğallık bu mekanların bellekte kalıcılığını etkilemektedir. Belleğin çalışma prensibi deşifre edildiğinde suyun bazı sembolik anlamların taşıyıcısı olma durumunun mekanla kurulan hatırlanabilirlik ilişkisini olumlu etkilediği görülmüş; bu doğrultuda suyun en çok anlamsal bağlantı kurduğu fonksiyon grubu olan dini yapılarda suyla ilişkilenmelerin mimari mekâna neler kattığı merak konusu olmuştur. Su-mekanların, mekânda bulunma durumları tarihsel dizgede ve mitoloji, ritüel, mekân izleğinde oluşturulan kurgu ile aktarılmıştır. Bellek izdüşümünde yapılacak bu mekânsal irdeleme, suyla ilişkili anlamsal bağlantıların, mekânsal karşılıklarının var olup olmadığı ya da varsa nasıl ve ne şekilde çözüldüğünü anlamaya yöneliktir. Su-mekânın antik dönemden günümüze mekânsal dönüşümü Antik Mısır'ın kutsal göllerinden, Mezoamerika 'nın doğal su-mekânı cenote kuyularına; Hindu tapınak tanklarına, Şinto mabetlerinin chozubachi'sine varan; semavi dinlerde mikve, vaftizhane ve şadırvan mimarisine uzanan bir dokümantasyonu kapsamaktadır. Hafıza, temelde bireysel bir hatırlamaya işaret etse de her zaman sosyal kodlara göre oluşmaktadır. Bu noktada suyun insan yaşamındaki merkezi rolü dinlerde ve ritüellerde sıklıkla tekrar eden motiflerde kendini gösterdiği görülmüştür. Su-mekanların kapsayıcı, birleştirici çatısı evrensel bir tasarım aracı olmasına sebep olmaktadır. Dini yapılardaki su-mekanlar, mitoloji ve ritüellerindeki suyun konumunu anımsatması, bir ritüel mekânı olarak kullanıcılara mekânsal deneyim sunması, su-beden diyaloğunun zihinlerde yarattığı hatırlatma potansiyeli ile mimaride şüphesiz en etkin malzemelerden biri olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
As in every area of life, water, whose effects on architecture cannot be denied, gives life to living beings and also gives form and meaning to architecture. The role of water in space can be to accompany the main space, to complement the architectural space, and sometimes to produce a space on its own (water-space). The sensory qualities of spaces designed with water, the experiences it offers to the user, the texture it creates in the space, the liveliness and naturalness it gives to the environment affect the permanence of these spaces in memory. When the working principle of memory is deciphered, it is seen that the status of water as the carrier of some symbolic meanings positively affects the memorability relationship established with the space; in this direction, it has become a matter of curiosity what the associations with water in religious structures, which are the function group that water establishes the most semantic connections, contribute to the architectural space. The presence of water-spaces in the space has been conveyed with the fiction created in the historical system and mythology, ritual, and space path. This spatial examination to be made in the memory projection is aimed at understanding whether the semantic connections related to water have spatial equivalents or, if so, how and in what way they are resolved. The spatial transformation of water-space from ancient times to the present day includes documentation ranging from the sacred lakes of Ancient Egypt to the natural water-space cenote wells of Mesoamerica; Hindu temple tanks, chozubachi of Shinto shrines; and the architecture of mikvah, baptistery and fountain in monotheistic religions. Although memory fundamentally points to an individual remembrance, it is always formed according to social codes. At this point, the central role of water in human life has been seen to manifest itself in frequently repeated motifs in religions and rituals. The inclusive, unifying framework of water-spaces causes it to be a universal design tool. Water-spaces in religious structures will undoubtedly continue to be one of the most effective materials in architecture with their reminders of the position of water in mythology and rituals, their spatial experience as a ritual space, and the potential of the water-body dialogue that they create in the minds.