Grafen temelli kompozit sentezi, karakterizasyonu ve boyar madde gideriminin deney tasarımı ile araştırılması
Investigation of graphene based composite synthesis, characterization and dye removal by experimental design
- Tez No: 936656
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE SARI YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KIRBOĞA OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Su kirliliği, endüstriyel atıkların, tarımsal faaliyetlerin ve evsel deşarjların su kaynaklarına karışmasıyla küresel bir çevre sorunu haline gelmiştir. Atık sulardaki boyar maddelerin etkin bir şekilde giderilmesi için tercih edilen adsorpsiyon yöntemi, düşük maliyetli ve yüksek verimli bir teknolojidir. Bu çalışmada, adsorban olarak kullanılan indirgenmiş grafen oksit (rGO)/tabakalı çift hidroksit (LDH) kompoziti ile sulu çözeltiden metilen mavisi giderimi araştırılmıştır. Adsorpsiyon deneylerinde kullanılan rGO/LDH kompoziti birlikte çöktürme yöntemi ile elde edilmiştir. Adsorpsiyon prosesi, başlangıç metilen mavisi konsantrasyonu, temas süresi ve pH değişkenleri göz önünde bulundurularak Box-Behnken tasarımı (BBD) ile optimize edilmiştir. Metilen mavisinin maksimum giderim verimi, metilen mavisinin başlangıç konsantrasyonunun 10 ppm olduğu ve pH 9'da 30 dakikada gerçekleşen adsorpsiyon prosesi ile elde edilmiştir. Maksimum giderim kapasitesine metilen mavisinin başlangıç konsantrasyonunun 100 ppm olduğu ve pH 9'da 30 dakikada ulaşılmıştır. Metilen mavisinin başlangıç konsantrasyonu ve pH'ın metilen mavisi adsorpsiyonu üzerinde en fazla etkiye sahip parametreler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Water pollution has become a global environmental problem due to the mixing of industrial wastes, agricultural activities and domestic discharges into water resources. The preferred adsorption method for effective removal of dyes from wastewater is a low-cost and high-efficiency technology. In this study, methylene blue removal from aqueous solution was investigated by reduced graphene oxide (rGO)/layered double hydroxide (LDH) composite used as adsorbent. The rGO/LDH composite used in adsorption experiments was obtained by co-precipitation method. The adsorption process was optimized by Box-Behnken design (BBD) considering the initial methylene blue concentration, contact time and pH variables. The maximum removal efficiency of methylene blue was obtained by the adsorption process carried out at pH 9 with an initial methylene blue concentration of 10 ppm for 30 min. The maximum removal capacity was reached at pH 9 with an initial methylene blue concentration of 100 ppm for 30 min. Initial concentration of methylene blue and pH were found to be the parameters having the most effect on methylene blue adsorption.