Yeme ilave edilen yeşil ceviz kabuğu ekstraktı ile biyosentezlenmiş gümüş nanopartiküllerin gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss, walbaum, 1792) sağlığı üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of dietary silver nanoparticles biosynthesized with green walnut husk extract on the health of rainbow trout (oncorhynchus mykiss, walbaum, 1792)
- Tez No: 936657
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KUBİLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; yeşil ceviz kabuğu (YCK) ekstraktı kullanılarak biyosentez yoluyla elde edilen gümüş nanopartiküllerin (AgNP) gökkuşağı alabalıklarında büyüme, histoloji, immün sistemine ve antoksidan aktivite ile Aeromonas sobria' ya karşı hastalık direnci üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ortalama 10g ağırlığındaki balıklar 30 gün boyunca 0 µg/Kg (Kontrol), 10 µg/Kg ve 15 µg/Kg oranlarında yeşil ceviz kabuğu ekstraktı ilaveli, 10 µg/Kg ve 15 µg/Kg oranlarında yeşil sentezlenmiş AgNP ilaveli yemlerle beslenmiştir. Besleme denemesinden sonra 10 µg/Kg AgNP ile beslenen grupta büyüme indeksleri istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. İmmünolojik parametrelerde, tüm gruplarda serum toplam protein seviyelerinde istatistiksel bir fark görülmemiştir. Serum lizozim aktivitesi kontrolden yüksek ancak, ekstrakt ve AgNP grupları arasında istatistiksel olarak fark tespit edilmemiştir. IgM seviyeleri 10 µg/Kg AgNP ile beslenen grupta en yüksek seviyede çıkmıştır. Karaciğer dokularından yapılan antioksidan aktivite seviyelerinde; 10 µg/Kg AgNP grubundaki balıklarda, diğer tüm gruplara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek CAT ve MDA seviyeleri gözlemlenmiştir. Karaciğer ve böbrek histolojisinde tüm gruplarda herhangi bir doku hasarı tespit edilmemiştir. Gen ekspresyonunda β-aktin referans gen, IL-1b, TNF-a, TGF-b ve IL-10 hedef gen olarak kullanılmıştır. Tüm genlerin gruplar arasında ekspresyon düzeyleri incelendiğinde 10 µg /kg AgNP grubunun diğer gruplardan daha yüksek ekspresyon düzeyi ile immünite açısından önemli olduğu görülmüştür. Deneme sonunda A. sobria LD60 dozu 108 kob/ml 0.1 ml intraperitoneal olarak uygulanmış ve 10 µg/kg AgNP ile beslenen balıkların hayatta kalma oran %83 olarak gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, 10 µg/Kg AgNP dozunun alabalık yetiştiriciliğinde balık sağlığını iyileştirmek ve hastalıklardan korunmada kullanılma potansiyeli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of silver nanoparticles (AgNP) obtained by biosynthesis using green walnut shell (YCK) extract on growth, histology, immune system, antioxidant activity and disease resistance against Aeromonas sobria in rainbow trout. Fish with an average weight of 10 g were fed with diets containing 0 µg/Kg (Control), 10 µg/Kg and 15 µg/Kg green walnut shell extract and 10 µg/Kg and 15 µg/Kg green synthesized AgNP for 30 days. After the feeding trial, growth indices were found to be statistically higher in the group fed with 10 µg/Kg AgNP. In immunological parameters, no statistically significant difference was observed in serum total protein levels in all groups. Serum lysozyme activity was higher than control, but no statistically significant difference was detected between the extract and AgNP groups. IgM levels were highest in the group fed with 10 µg/kg AgNP. In the antioxidant activity levels obtained from liver tissues, significantly higher CAT and MDA levels were observed in fish in the 10 µg/kg AgNP group compared to all other groups. No tissue damage was detected in all groups in liver and kidney histology. In gene expression, β-actin was used as the reference gene, IL-1b, TNF-a, TGF-b and IL-10 as the target gene. When the expression levels of all genes were examined between the groups, it was seen that the 10 µg/kg AgNP group was important in terms of immunity with a higher expression level than the other groups. At the end of the experiment, A. sobria LD60 dose of 108 cfu/ml 0.1 ml was applied intraperitoneally and the survival rate of fish fed with 10 µg/kg AgNP was observed as 83%. As a result, it is thought that 10 µg/Kg AgNP dose has the potential to be used in improving fish health and preventing diseases in trout farming.