Marc Chagall'ın Paris göçü deneyimi sonuçlarının sanatına etkileri
The effects of Marc Chagall's Paris migration experience on his art
  1. Tez No: 936655
  2. Yazar: ESRA ALBAYRAK BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. HATİCE KÜBRA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Göç, bir canlının kendi isteğiyle veya zorunluluktan dolayı bulunduğu yerden başka bir yere gitmesi, hareket etmesi anlamına gelir. Ulusal ve uluslararası sınırlar içinde önemli bir yere sahip olan göçün altında politik, sosyal, kültürel ve ekonomik birçok neden bulunmaktadır. Yerinden edilme ya da terk etme durumu bakımından travmatik veya duygusal bir anlama sahip olan göç, sanatçı Marc Chagall'ın da sanat eserlerinin tematik ve biçimsel öğelerini etkilemiş ve sanat tarihine katkılarına da yön vermiştir. Bu bağlamda araştırma, Marc Chagall'ın 1910-1914 yılları arasında Paris'e gerçekleştirdiği göç sürecini ve bu yıllardaki sanat yaşamı üzerindeki etkilerini incelemektedir. 20. yüzyılın başlarında Rusya'dan Paris'e göç etmesi Chagall için belirleyici bir dönüm noktası olmuştur. Marc Chagall'ın Vitebsk'teki Hasidik kültürü ve Petersburg'dan sanatsal eğitim Pariste geçirdiği bu yıllar içerisinde sanatında birçok değişim ve dönüşüm yaratırken, kendi topluluğunun, birikiminin ve anılarının varlıklarıylada modern metropolün ikonlarıyla birleştiren eserler üretmiştir. Chagall'ın Paris' göç etmesi ile o günün popüler kültürüne ait Fovizm ve Kübizm ile etkileşime girmiş, eserlerini tematik, stilistik ve teknik açılardan zenginleştirmiştir. Bu dönemde Chagall, Paris'in canlı sanat ortamı ve avangart hareketlerin etkisi altında kalmıştır. Chagall'ın eserlerinde, Rusya'dan getirdiği geleneksel motifler ile Paris'te tanıştığı modernist etkilerin harmanlandığı görülmektedir. Paris'in dinamik sanat atmosferi, Chagall'ın sanatsal ifadesini zenginleştirmiş ve onu modern sanatın önemli figürlerinden biri haline getirmiştir. Bu bağlamda, Chagall'ın Paris dönemi eserlerinin incelenmesi yoluyla, sanatçının kimlik ve sanat anlayışındaki evrimi onu sanat dünyasında önemi bir dönüm noktası olmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration means the movement of a living being from one place to another, either voluntarily or out of necessity. Migration, which has an important place within national and international borders, has many political, social, cultural and economic reasons. Migration, which has a traumatic or emotional meaning in terms of displacement or abandonment, has influenced the thematic and formal elements of artist Marc Chagall's artworks and shaped his contributions to the history of art. In this context, the research analyses the process of Marc Chagall's migration to Paris between 1910 and 1914 and its effects on his artistic life during these years. In the early 20th century, Chagall's emigration from Russia to Paris was a decisive turning point for him. Marc Chagall's Hasidic culture in Vitebsk and his artistic training from St. Petersburg created many changes and transformations in his art during these years in Paris, while producing works that combine the assets of his own community, accumulation and memories with the icons of the modern metropolis. With Chagall's migration to Paris, he interacted with Fauvism and Cubism, which belonged to the popular culture of that day, and enriched his works thematically, stylistically and technically. During this period, Chagall remained under the influence of Paris' vibrant art scene and avant-garde movements. In Chagall's works, it is seen that the traditional motifs he brought from Russia and the modernist influences he met in Paris are blended. The dynamic art atmosphere of Paris enriched Chagall's artistic expression and made him one of the important figures of modern art. In this context, through the analysis of Chagall's Parisian works, the evolution of the artist's identity and understanding of art has been an important turning point in the art world.