Eğirdir-boğazova elma bahçelerindeki damla sulama sistemlerinin hidrolik açıdan değerlendirilmesi
Hydraulic evaluation of drip irrigation systems in eğirdir-boğazova apple orchards
  1. Tez No: 936658
  2. Yazar: AHMED MUSE JILAOW
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin en önemli elma üretim bölgelerinden biri olan Isparta ili Eğirdir İlçesi Boğazova'da bulunan Balkırı, Eyüpler, Kırıntı, Tepeli ve Yukarıgökdere köylerindeki elma bahçelerinde damla sulama sistemlerinin hidrolik performanslarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla belirtilen bu köylerde parseller büyüklük grupları göz önüne alınarak yöreyi temsil edecek şekilde toplam 58 adet parsel seçilmiştir. Seçilen bu parsellerde bulunan damla sulama sistemlerinde lateral debi değişimi (qdeg), lateral basınç değişimi (hdeg), damlatıcı debi değişim katsayısı (CV), Christiansen eşdağılım katsayısı (CU), dağılım üniformitesi (DU), damlatıcı debi üniformitesi (EU), istatistiksel eşdağılım (Us) ve sistem yayılım üniformitesi incelenmiştir. Araştırma sonucunda, lateral debi değişimi (qdeg) %9.1-55.6 arasında, lateral basınç değişimi (hdeg) %8.3-77.5 arasında, damlatıcı debi değişim katsayısı (CV) %6-53.5 arasında, Christiansen eşdağılım katsayısı (CU) %60.4-95.3 arasında, dağılım üniformitesi (DU), %34.4-92.6 arasında, damlatıcı debi üniformitesi (EU), %18.7-88.6 arasında, istatistiksel eşdağılım (Us), %46.5-94 arasında ve sistem yayınım üniformitesi (Eua) ise %35.4-90.0 arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the systematic hydraulic performances of drip irrigation in apple orchards in Balkırı, Eyüpler, Kırıntı, Tepeli and Yukarıgökdere villages located in Boğazova, Eğirdir District of Isparta province, which is one of the most important apple production regions of Turkey. For this purpose, a total of 58 plots were selected to represent the region according to the separator size ranges in these villages. In these selected plots, lateral pressure changes (hdeg), lateral flow rate changes (qdeg), standards (CV), Christiansen uniformity (CU), distribution uniformity (DU), dripper flow rate uniformity (EU), statistical uniformity (Us) and system spread uniformity were determined. As a result of the research, lateral flow rate change (qdeg) was determined as between 9.1-55.6%, lateral pressure changes (hdeg) as between 8.3-77.5%, dripper flow rate change (CV) as between 6-53.5%, Christiansen uniformity coefficient (CU) as between 60.4-95.3%, distribution uniformity (DU) as between 34.4-92.6%, dripper flow rate uniformity (EU) as between 18.7-88.6%, statistical uniformity (Us) as between 46.5-94% and system emission uniformity (Eua) as between 35.4-90.0%.