Gebelerin doğum inançları ile vajinal doğum özyeterlilik düzeyler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between pregnant women's birth beliefs and vaginal birth self-efficacy levels
  1. Tez No: 936678
  2. Yazar: AYŞEGÜL UÇAR ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KILIÇ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç:“Gebelerin doğum inançları”ile“vajinal doğum öz yeterlilikleri”arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı olarak yapılan çalışmanın örneklemini 15 Kasım 2023- 30 Mart 2024 tarihleri arasında ikinci ve üçüncü trimester gebelik döneminde olan 390 gebe oluşturmuştur.“Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Doğum İnançları Ölçeği (DİÖ)”ve“Vajinal Doğum Öz Yeterlilik Ölçeği (VDÖYÖ)”kullanılarak çevrimiçi (online) olarak toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin tamamı Kolmogorov Sminov, t test ve ANOVA yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmadaki gebelerin yaş ortalaması 28.87±3.67 olup, %77.4'ünün lisans ve üstü mezunu, %50,8'inin çalışmadığı belirlenmiştir. Gebelerin %73,6'sının doğum şekline karar verdiği, bu kararda en fazla eşlerinin (%54) etkili olduğu ve %84,5'inin vajinal doğum planladığı saptanmıştır. Gebelerin Doğal Süreç İnancı (DSİ) puan ortalaması 4.39±0.66, Tıbbi Süreç İnancı (TSİ) puan ortalaması 3.37±0.84, vajinal doğum öz yeterlilik ölçeği (VDÖYÖ) puan ortalamaları 64.86±19.37 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to examine the relationship between“pregnant women's birth beliefs”and“vaginal birth self-efficacy”. Material and Method: The sample of the descriptive study was composed of 390 pregnant women who were in the second and third trimester pregnancy period between November 15, 2023 and March 30, 2024 Dec. The data were collected online using the Introductory Information Form, the Birth Beliefs Scale (BBS) and the Vaginal Birth Self-Efficacy Scale (VBSES). All the data obtained from the study were analyzed using Kolmogorov Sminov, t test and ANOVA methods. Results: The average age of the pregnant women in the study was 28.87±3.67, it was determined that 77.4% of them graduated from bachelor's degree and above, and 50.8% of them were not working. It was found that 73.6% of pregnant women decided on the method of delivery, their partners were most effective in this decision (54%) and 84.5% were planning a vaginal birth. The average Natural Process Belief (NPB) score of pregnant women was determined as 4.39±0.66, the average Medical Process Belief (MPB) score was determined as 3.37±0.84, and the average vaginal birth self-efficacy scale (VBSES) score was determined as 64.86±19.37.