Petrol depolama tanklarında petroldeki su kirliliğinden kaynaklanan korozyonun incelenmesi
Investigation of corrosion on petroleum storage tanks due to water pollution in petroleum
  1. Tez No: 93671
  2. Yazar: GÖKHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
PETROL DEPOLAMA TANKLARINDA PETROLDEKİ SU KİRLİLİĞİNDEN KAYNAKLANAN KOROZYONUN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Gökhan DEMİREL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2000 ÖZET Bu çalışmada Ceyhan Tesislerinden alınan petrol numunelerinde kimyasal ve bakteriyolojik analizler yapılmış, analizlerin neticeleri verilmiş ve bunlardan hareketle tesisin korozyon durumu değerlendirilmiştir. İlave olarak CI“, SO42”iyonları ve Pseudomonas (P. aeruginosa-37) bakterisinin çelik üzerindeki korozyon hızına etkisi incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapılan kimyasal ve bakteriyolojik analizlerle korozyonun varlığı ve bakteri etkisi ile şiddetle devam etmekte olduğu tespit edilmiştir. Bakteriyolojik analizlerde Pseudomonas ve Bacillus türleri başta olmak üzere 21 değişik aerobik ve anaerobik bakteri tespit edilmiş ve miktarları sayılmıştır. Çeliklerin korozyonunda en etkili anaerobik bakteri türü olan Desulfovibrio SRB' lerin de varlığı tespit edilmiştir. Mevcut bakterilerden pek çoğunun miktarı korozyon için limit değer olan 103 cfu/ml' den fazla bulunmuştur. Kimyasal analizlerde tespit edilen klorür iyonu ve pH değerleri ortamları korozyona çok müsait olduğunu ve bakterilerin üremesine uygun şartları sağladığını göstermiştir. Fe2+, Fe3+ ve S2“, S042”iyonlarının birlikte ve aşırı miktarlarda bulunmaları, bakteriyolojik faktörlerin etkisi ile şiddetlenmiş korozyonun devam etmekte olduğunu göstermiştir.CI", S04 iyonları ve Pseudomonas (P.aeruginosa-37) bakterisi içeren çözeltilerde çelik plakalar atılarak zamana göre kütle kayıpları bulunmuş ve korozyon hızları uniform olduğu kabul edilerek her bir çözelti için hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlarda bu çözeltilerin oluşan korozyonu hızlandırdıkları tespit edilmiştir. Sonuçlar çizelge ve tablolarla verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001025 Korozyon, petrol, korozyon hızı, Pseudomonas, SRB. 126 Doç. Dr. Timur KOÇ
Özet (Çeviri)
HI INVESTIGATION OF CORROSION ON PETROLEUM STORAGE TANKS DUE TO WATER POLLUTION IN PETROLEUM ( M.Sc. Thesis ) Gökhan DEMİREL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2000 ABSTRACT Petroleum samples taken from Botaş-Ceyhan Plant was analysed both chemically and bacteriologically. Results were given and corrosion level of plant was examined. In addition, the corrosion effect of CI“, SO42”ions and Pseudomonas (P.aeruginosa-37) type bacteria on steel was investigated by determining the corrosion rate. According to results, corrosion exists on plant and encourages by presence of bacteria. In bacteriological analyses, 21 different types of bacteria were fixed, especially Pseudomonas and Bacillus type, and their number were determined. Also Desulfovibrio (SRB) type bacteria that has high corrosion effect on steel was found. The amount of most of existing bacteria was above 103 cfu/ml. In chemical analyses, it was concluded that presence of CI“ and high pH value assisted the bacterial growth. Also presence of Fe2+, Fe3* and S2”, SO42“ in high amount proved the existence of microbiologically influenced corrosion. Corrosion rates of CI”, SO42" ions and Pseudomonas (P.aeruginosa-37) bacteria on steel plate were determined by weight loss method and results were compared. Science code : 5001 025 Keywords : Corrosion, petroleum, corrosion rate, Pseudomonas, SRB. Page number : 126 Adviser : Assoc. Prof. Timur KOÇ